| anonim_4396 a întrebat:

Ce facultati, mai precis, meseriile dupa terminarea studiilor iti aduc posibilitatea de a lucra in strainatate? sunt a 12-a la profil uman si chiar nu stiu ce sa fac. Nu am posibilitati sa studiez in strainatate, deci Romania va fi unica sansa de a-mi continua studiile. Merci mult

Răspuns Câştigător
| Tollo a răspuns:

E cam rau ca ai ales umanu', ai putea face studii economice si sociale europene sau asa ceva... fara mate e cam greu, dar daca vrei sa pleci in alta tara nu iti recomand dreptul sau alte facultati care te invata legiile din Romania

| anonim_4396 explică (pentru Tollo):

Merci mult! cred ca o sa ma duc ori pe economie ori pe limbi straine!

3 răspunsuri:
| pufulescu a răspuns:

Cele mai bine platite sunt meseriile ' grele ' din punct de vedere fizic, dar in strainatate se cauta cam orice. De exemplu in Germania supermarketurile gasesc foarte greu personal! Nu uita ca o alta conditie este cunoasterea limbii, deci invata cel putin doua. Zic doua fiindca ma gandesc ca cu engleza te descurci, mai de la filme mai de la calculator.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dacă eşti bun într-un domeniu poţi lucra în ce ţară vrei. Am văzut că cei mai mulţi care merg în străinătate sunt cei care fac medicina sau facultăţi pe materii de real dar dacă eşti bun poţi indiferent de domeniu. Important este să faci ceva care să îţi şi placă