| Marlena852 a întrebat:

Sunt in clasa a 5-a si mi-a predat cazul acuzativ.
Substantivul in acuzativ este mereu insotit de prepozitii.
Dar profesoara a zis ca subst in acuzativ il gasim si fara prepozitii.
Intrebarea mea este:
Cum ne dam seama ca subst in acuzativ fara prepozitii?

Răspuns Câştigător
| m1dn1gh7 a răspuns:

Prepoziţiile sunt '' pe, pe la, pe lângă, în... '' etc.
Dacă este : Pe dulap. Atunci pe e prepoziţie şi însoţeşte substantivul '' dulap ''. Dacă este fără prepoziţie, ar trebui să fie aşa : Dulapul e mare. Însă, dulapul e la cazul nominativ, fiind subiect.
Dacă-l vrei la acuzativ, uite aşa : Am cumpărat dulapul ieri.
Sănătate!

4 răspunsuri:
| CMagda02 a răspuns:

El raspunde si la intrebarile care? cum? cind?

| CMagda02 a răspuns:

Am raspuns primesc Funda?
Cind el raspunde la intrebarile care? cind? cum? si altele este cazul acuzativ

| m1dn1gh7 a răspuns (pentru CMagda02):

Tu pentru fundă dai răspuns? Ruşine.

| România_Analfabeți_1993 a răspuns:

Singura situație (care îmi vine în minte) în care un substantiv în acuzativ nu are prepoziție este când îndeplinește funcția sintactică de complement direct și răspunde la întrebarea "Ce?".

Exemplu: Am citit lecția.
Î: ce (am citit)?
R: lecția

Detalii și exemple: http://analfabeti.ro/substantivul-cazul-substantivului