| AnaMariaG a întrebat:

Ce geografie se studiaza intr-a 9-a? Dar istorie?

Răspuns Câştigător
| Widiach a răspuns:

Salut! In clasa a 9-a, daca nu esti la vreun profil care sa te axeze in special pe orele acestea, vei invata Geografia Fizica. O vei lua de la "Crearea Universului" pana la "Factori de poluare a naturii". Este destul de ok, mai ales daca ai profesor bun care sa puna accent si pe activitatea orala la clasa, nu doar pe cea scrisa.

Istoria va fi una Universala, in care o veti lua treptat (ca in genul Geografiei), de la Antichitate - aparitia primelor popoare, pana la Renastere daca stau bine si imi amintesc. In clasa a 9-a, istoria aceasta a fost obiectul meu preferat. La fiecare capitol aveti si o lectie care face referire la spatiul actual romanesc. Veti invata si stilurile medievale - romanic si gotic, unde, daca profesorul va dori, va putea tine si o ora mai dinamica, folosind prezentari PowerPoint sau alte modalitati captivante de a va atrage. Sper doar sa aveti dascali buni, care sa va faca sa invatati 3 sferturi din lectie in clasa. Mult succes!