| leoVaLi a întrebat:

Ce inseamna cand ceva "pica" la Evaluarea Nationala? Tot incerc sa inteleg la ce se refera toata lumea cand spune ca o sa "pice" liric sau ca o sa "pice" piramida. Inseamna ca textul suport o sa fie unul liric si ca ultimul exercitiu la matematica o sa fie despre piramida sau este complet alt ceva?

Răspuns Câştigător
| dullcat a răspuns:

Nu pica nimic la propriu, ci e vorba de subiectele exercitiilor.

1 răspuns:
| johnnny123 a răspuns:

Când ceva "pică" înseamnă că este unul dintre subiecte.

Sincer, nu am mai auzit pe nimeni care să nu înțeleagă termenul.