| Kanpeki a întrebat:

Cine a stiut sa faca c) de la ultimul exercitiu de la Evaluarea Nationala la matematica?

Răspuns Câştigător
| Mihaitzan a răspuns:

Trebuia sa afli sinusul unghiului AEB. Sinusul acelui unghi era AM'/AE ( AM' fiind inaltimea in AEB). Cu pitagora in triunghiul CBE il aflai pe EB (EB era egal cu AE), iar din aria triunghiului AEB il scoteai pe AM'. Faceai dupa aceea calculul AM'/AE, si aflai sinusul --- si gata problema ^^ (sper ca ai inteles).