| smekera123 a întrebat:

Salut!
Care sunt șansele sa pice la evaluarea nationala in 2024 genul liric?

Răspuns Câştigător
| alexștef521 a răspuns:

(Elev care a dat examenul fix anul asta aici!)

Sincer si eu am avut aceleasi temeri ca tine si cred ca in 2024 va fi prima aparinta a genului liric la evaluarea nationala.

Inca de cand cu noua forma de examen (care a inceput in 2021) a fost posibilitatea ca la sub 2 sa pice genul liric insa de atunci pana acum nu s-a dat deloc, ceea ce mareste sansa ca anul acesta sa se dea.

Nu te panica! Invata la perfectie gramatica ca sa iei 32/32 la sub 1 B iar la primele 5 exercitii de la sub 1 A chiar nu ai cum sa gresesti - e doar intelegearea textului!

Pentru sub 1 A ex 6, 7, 8, 9 si sub 2 invata niste modele de rezolvare pe care ti le-ar da meditatorul sau pe care le-ai putea gasi in niste ghiduri de rezolvare ce vin adeseori cu culegeri (cel putin asa a fost la mine si asa consider ca e normal)

O intrebare de curiozitate, la ce profil vrei?
Sper ca ti am fost de ajutor si scuze pentru un raspuns foarte foarte lung! happy

| smekera123 explică (pentru alexștef521):

Vreau la filologie.
Cred ca ar putea pica și caracterizare deoarece și textul narativ a picat doi ani la rând și genul liric trei ani deci ar putea fi cât de cât șanse sa nu pice liric. oricum dacă va pica vor scădea mediile la toate liceele ceea ce e bine

| smekera123 explică (pentru alexștef521):

Cât ai luat la en?

| alexștef521 a răspuns (pentru smekera123):

8.87 (luam mai mult doar ca am fost tras in jos fix la romana)
Ar fi trebuit sa fac contestatie, luasem 8.80 si nu credeam ca ma va ridica pana cand am observat zeci de alte cunostinte care luasera ca mine si dupa contestatie au luat in jur de 9.50
Nu mai conteaza, am intrat unde am vrut, la stiinte ale naturii la cnmv slobozia (cel mai bun liceu din ialomita)

| alexștef521 a răspuns (pentru smekera123):

Aha. Profil bun, fratele meu mai mare e la filologie si lui i-a placut mult pana acum, are foarte mult timp liber si il pasioneaza istoria si geografia si limbile straine.
Nu te mai stresa - doar sa-ti inveti modelele de raspuns bine si o sa te descurci tu!
Profilul e bun, cum am spus, doar ai grija sa intri si la un liceu bun sa nu fii inconjurata de toti prostii?