| Trofin_Gabriel_1998 a întrebat:

Ce inseamna "copie conformă cu originalul"?
Trebuie sa-mi fac dosarul pentru facultate si nu stiu exact ce inseamna.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este o copie a unui act pe care un functionar, de la institutia/ organul/firma unde o depui, o confrunta cu originalul si apoi inscrie o mentiune de genul "Certifica ca prezenta copie este conforma cu originalul" sau numai "Conforma cu originalul" si semneaza.

| MaybeSomeone a răspuns:

Copia actului/documentului s-a pe care le vei prezenta trebuie sa fie copii facute doar dupa original ex: certificatul de nastere / Buletinul. Nu copie a unei copii. La asta se refera.

Uneori se cere si copia legalizata, aceasta fiind obtinuta la un notar. De asemenea prezinti originalul se face o copie iar notarul respectiv prin semnatura si sigiliu o legalizeaza.

| BlankWhite a răspuns:

Trebuie sa iti legalizezi o copie facuta dupa original, la un notar.

| Serester_Mihai_1984 a răspuns (pentru BlankWhite):

Gresit, aia e COPIE LEGALIZATA happy
O copie simpla la un xerox pe care scrii cu pixul Conform cu Originalul si semnezi.