| Annmaria17ana a întrebat:

Ce inseamna diploma de echivalenta?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

De exemplu: daca ai terminat 10 clase se considera ca ai studii minime. Daca termini liceul ai studii medii ca si cei ce au terminat scoala profesionala. Deci diploma de absolvire a liceului este echivalenta cu cea de absolvire a scolii profesionale. Sau mai concret. Un militar de infanterie are diploma echivalenta cu cea de sef coloana auto avand pregatire asemanatoare.

| Annmaria17ana explică (pentru Salontanul):

Iar cu aceasta diploma te poti înscrie la facultate nu?

| Salontanul a răspuns (pentru Annmaria17ana):

Nu. Pentru a te inscrie la facultate trebuie sa ai diploma de bacalureat. Adica, daca ai terminat profesionala trebuie sa dai diferenta, sa faci (cred ca un an sau doi) liceul si sa dai Bacalaureatul.