| anonim_4396 a întrebat:

Ce inseamna islam si ce inseamna musulman?

Răspuns Câştigător
| Peridava a răspuns:

Ai citit Coranul? Ai citi Biblia?
Stii tu ce spune in fiecare? Eu nu am citit Coranul, nici Talmudul, doar Biblia. In intregime. Si iti pot spune ca preotii nostri manipuleaza credinciosii pentru interesele Bisericii. In functie de cit de evoluata este o natie, preotii (pastorii, rabinii, muftiii, etc) isi manipuleaza credinciosii mai mult sau mai putin. Cei mai putin educati sint cel mai usor de manipulat. Si din pacate, sint fanatici. Ca sirienii.

8 răspunsuri:
| Peridava a răspuns:

Din DEX:
ISLÁM n. 1) v. ISLAMISM. 2) Totalitate a popoarelor musulmane și civilizația lor.
MUSULMÁN2 ~ă (~i, ~e) m. și f. Adept al mahomedanismului; mahomedan.

| doesntmetter a răspuns (pentru Peridava):

Care e diferenta, de ex., dintre un sirian si un turc (care isi vede de treaba lui si nu face rau nimanui)?

| Peridava a răspuns (pentru doesntmetter):

Spui singur: Isi vede de treaba lui.

Imi inchipui ca in capul tau e o mare confuzie. Ce cauti de fapt?

| doesntmetter a răspuns (pentru Peridava):

Am inteles ca in Coran li se promite musulmanilor ca, daca ucid oamenii care nu cred in Allah, se vor duce in paradis, unde vor avea parte de virgine, orgii, bla, bla, bla. Ideea este: de ce unii musulmani, sirienii in acest caz, chiar cred asta si omoara oameni nevinovati, pe cand turcii n-au nicio treaba cu nimeni? (Si totodata sunt deschisi la minte si realizeaza ca nu tot ce scrie in Coran e adevarat...)

| doesntmetter a răspuns (pentru Peridava):

N-am citit Coranul, dar am citit despre ce scrie in el. Multumesc!

| Peridava a răspuns (pentru doesntmetter):

Sper ca ai citit comentarii avizate.
Multumesc pentru funda.

| Peridava a răspuns (pentru doesntmetter):

Ai citit Coranul? Ai citi Biblia?
Stii tu ce spune in fiecare? Eu nu am citit Coranul, nici Talmudul, doar Biblia. In intregime. Si iti pot spune ca preotii nostri manipuleaza credinciosii pentru interesele Bisericii. In functie de cit de evoluata este o natie, preotii (pastorii, rabinii, muftiii, etc) isi manipuleaza credinciosii mai mult sau mai putin. Cei mai putin educati sint cel mai usor de manipulat. Si din pacate, sint fanatici. Ca sirienii.

| Tdc_Andreea_1990 a răspuns:

Musulmanii îs turcii

| Peridava a răspuns (pentru Tdc_Andreea_1990):

Nu numai turcii. Musulmani sint si printre popoarele arabe dar si in Africa, Malaezia, etc.