| dany1988122 a întrebat:

Zeul iudeo- crestin-musulman e omniprezent? Si ce inseamna asta?

4 răspunsuri:
| dany1988122 explică (pentru doctorandus):

Cum s-a suit Jesus la el daca e omniprezent? Si de unde stiu astia ca raiul e in sus, jos, etc? Acest rai are dimensiuni?

| dany1988122 explică (pentru dany1988122):

Si sa nu uitam ca raiul era pe Pamant. Asa scrie in Geneza.

| TheSinner930032 a răspuns:

Se considera ca puterea divina specifica religiilor avraamice este caracterizata de catre natura sa impersonala, pasiva ce insufleteste tot ceea ce exista in plan material si spiritual. Prin insasi omniprezenta sa, care inseamna ca aceasta putere divina se gaseste pretutindeni, se poate preciza ca omul este de natura divina, dat fiind ca acesta reprezinta latura profana a creatiei, o reflectie in oglinda a puterii demiurgice ce s-a intrupat pe Pamant.