| gamerulmalahios a întrebat:

Ce inseamna medie mare intr-un liceu bunicel la profilul mate-info?
Salut TPU! Pentru mult timp am considerat faptul ca am note bune o calitate. Din pacate, acum nu mai am note chiar asa bune si ma cam chinui sa scot o medie de 8, 5, note pe care o consideram minimul de note buncicele(eu unul consider ca o medie intre 8, 5-9 este bunicica, intre 9-9, 5 este buna iar peste 9, 5 f buna). Totusi, dupa ce am facut un calcul am vazut ca de fapt 8, 5 n-ar cam fi o medie bunicica(daca ai 8 la toate materiile mai putin muzica, desen, tic, religie si purtate-unde toti au 10, iti iese media cam 8, 5).Pe de alta parte avand in vedera ca sunt la mate-info, intr-un liceu(sau cel putin clasa buncica) s-ar putea sa fie o medie destul de mare.
Voi ce credeti? De la ce nota considerati ca o medie este buna(sa te poti mandri cu notele tale)sau cel putin ok?-dupa cum am zis, avand in vedere faptul ca sunt la mate-info intr-un liceu (sau cel putin clasa buna)?

Răspuns Câştigător
| T0T a răspuns:

Nu înseamnă aproape nimic. Am depășit pe mulți care aveau note mai mari ca mine cu nota de la bac și asta pentru că mi s-a părut inutil să acumulez informații care nu îmi erau de folos sau care nu mă făceau curios. Nimeni nu te va întreba de media de la liceu ci de nota de la bac, oricum. Aia e și cam singura ce contează pentru facultate, pe lângă admitere la unele(și aia reiese tot din ce știi tu, nu din medie, iar ceea ce trebuie să știi și îți e de folos reprezintă vreo 10% din informațiile ce ai nevoie pentru medie, să nu mai zic că ce înveți pentru vânat note se uită imediat de multe ori că dacă înveți mult din toate nu prea mai poți să tratezi de asemenea totul în profunzime și să îi înțelegi esența, asta dacă nu ești genial). Deci din punctul meu de vedere, media minimă e 5 la liceu și poți să îl depășești pe unul ce a avut media 9-10. Nu te mira, mi s-a întâmplat în generală. Una cu media 9, 80 sau 10 cam pe acolo a luat la evaluare 6 și ceva și mulți ce aveau medii modeste au depășit-o.

7 răspunsuri:
| Sn4k3 a răspuns:

Nu conteaza notele, mai ales la mate-info. Conteaza sa te pricepi la materiile pe care le ai si care sunt importante : mate, info.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

10.Asta e singura medie buna, cu care te si poti mandri, daca vrei.Nu ca peste 9, 50 ar fi o medie mica, dar nu e suficient de buna.

| alex495 a răspuns:

Nu trebuie sa dai socoteala nimanui, atata timp cat 8 ul ala e muncit si nu copiat face cat un 10+. Insa, daca tu zici ca e clasa buna te uiti si tu in jur, daca majoritatea au media aproape ca a ta atunci e o medie ok, daca esti in top 10 pe clasa este o medie foarte buna, daca tu ai media mai mica decat jumate din clasa aia atunci e o medie slabuta

| cezar003 a răspuns:

Mate-info o medie rezonabila ar fi 8, 50 -9 Acolo pretentiile sunt mari pentru ca si o greseala este fatala in orice domeniu

| cezar003 a răspuns:

O nota buna este 9, 50 pentru ca 10 ar trebui sa fii un geniu

| mtw123 a răspuns:

Notele nu reprezintă nimic. Cunosc persoane care tocesc şi iau un amărat de 10 pe toceala aceea, iar apoi nu mai rămân cu nimic din ce au tocit. Aşa că dacă tot pui accent pe note, învaţă să rămâi cu ceva, nu să iei o cifră intr-un catalog. Cum spunea un profesor de al meu "eu vă dau 10, că nu mă doare mâna, dar în cap aveţi ceva?"

| Constantinescu_Robert_1998 a răspuns:

Ce conteaza? Eu am avut mereu medii de trecere si tot te alegi cu ceva! Notele is doar de concurenta si nu de cat de destept esti. Creierul este un instrument! Bafta, notele is bune daca primesti bani pentru acele medii mari.