| Lexiiss a întrebat:

Ce inseamna paronimul angrena?

Funditakiss

6 răspunsuri:
| Sin a răspuns:

Nu stii ce inseamna "paronim, paronime"? Dar voi mai nou ce invatati la Limba Romana?
Iar pentru "angrena" foloseste cu incredere DEX-ul si o sa aflii ce inseamna, asta este scopul dictionarului.
http://dexonline.ro/
Dupa ce aflii toate astea, incearca sa gasesti si paronimul cuvantului "angrena" si gata tema! Greu, nu?

| Lexiiss explică (pentru Sin):

Auzi draga....am intrebat ce inseamna " angrena " nu paronimewinking

| Andrelutssa a răspuns:

AGREGA vb. - (d. elemente) A se uni într-un tot; a se lipi.
Fundita?batting eyelashes

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Paronimele sunt cuvite asemanatoare ca forma dar dieferite ca sens uneori diferenta o poate face o singura litera asa cum se intampla in cazul cuvantului propus de tine paronimul sau este antrenat

| kittylovelycat a răspuns:

ANGRENÁ, angrenez, vb. I. 1. Refl. (Despre dinții unei roți) A intra între dinții altei roți (spre a transmite o mișcare de rotație). 2. Tranz. și refl. Fig. A antrena sau a fi antrenat într-o acțiune. – Din fr. engrener. Funda?