| cristiandaraban a întrebat:

Ce limbaj/limbaje de prgramare se invata la o facultate de matematica si informatica?

3 răspunsuri:
| unvecin a răspuns:

C++, C#, Java și sau Python. Diferă de la o universitate la alta și de la profesor la altul. Interesează-te la cei care au terminat recent acolo.

| unvecin a răspuns (pentru unvecin):

Și foarte posibil PHP, pentru programare web.

| unvecin a răspuns:

Dar accentul se pune pe metode de lucru, mai degrabă decât pe limbaj (care e ca o sculă). Dacă vrei să înveți tâmplărie probabil întrebarea n-ar fi: de la ce firmă își iau profesorii sculele cu care o să învăț, ci mai degrabă - ce realizări notabile au respectivii tâmplari.