| dcht a întrebat:

Ce limbi se pot invata cat de cat rapid? Vorbesc fluent engleza, studiez franceza (la scoala) si italiana( in timpul liber).
Ar fi indicat sa renunt la italiana pentru spaniola (luand in considerare ca este mai vorbita la nivel global)?

Răspuns Câştigător
| zurick a răspuns:

Spaniola e vorbită mai mult la nivel global, dar nu e nici pe departe aceeaşi spaniolă peste tot, iar dacă vrei să nu fie o combinație, alegi un anumit dialect.
Desigur, e aceeaşi limbă, dar există diferențe atât la gramatică ( de la pronumele vosotros în spaniolă până la doar ustedes în Mexic, iar ăstea 2 au terminații diferite pentru că ustedes aceeaşi terminație cu ella/él până la timpuri ), la pronunție ( am uitat acum care literă era ) şi evident vocabular ( zumo e suc în Spania, jugo în Mexic şi jugo în Spania e meat juice deci nu ai cere tocmai asta la restaurant )
Şi desigur, mai sunt şi alte țări vorbitoare de spaniolă, deci mai multe diferențe.
Evident, după ce ştii una e mult mai ușor să înveți alt dialect.
Eu cred că nu ar trebui să alegi între ele după asta, ci alege cultura care te interesează mai mult ( vei fi mai pasionat aşa de limbă ) Spor ^^

6 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

De ce să renunți la una, aduaug-o și pe ailaltă, ai fi vorbitor de 4 limbi straine

| dcht explică (pentru sierra1):

Doresc sa invat una dintre ele inainte sa ma apuc de cealalta. Spaniola si italiana sunt foarte similare. Ar fi foarte derutant daca le as invata simultan.

| Lukasssz a răspuns:

Da,ar trebui sa renunti la italiana si sa te apuci sa inveti spaniola.

| FreddieM a răspuns:

Am o curiozitate. Ce tip de engleza vorbesti fluent? Americana sau British?
Cheers

| dcht explică (pentru FreddieM):

O combinatie. Am invatat engleza britanica insa in media se vorbeste mai mult cea americana, asa ca m-am obisnuit cu ambele; nu e mare diferenta oricum

| SingleForOne a răspuns:

E bine să le știi pe amândouă, plus germana, chineza, rusa, japoneza, coreeana, scandinava (tari care se dezvolta foarte bine).