| LoveSunshine069 a întrebat:

Ce motiv credeti ca aveau Franta, Marea Britanie si Rusia sa fie adversari ai Germaniei?

Răspuns Câştigător
| CryChristiAN a răspuns:

Pentru ca Germania era in perioada interbelica ( 1914-1945) o mare putere comerciala si maritima. Ea se nume in perioada 18070- 1918 cel de-al doilea Reich, iar in 1933-1945 cel de-al treilea Reich.

CUm se spun eu, daca nu cunosti istoria( eu sunt a 9-a abia si o cunosc la perfectie )nu ai cum sa intelegi. Erau mai multe motive.

Germania, Italia si japonia, inainte de al Doilea razboi mondial, in 1935 au format Pactul Tripartit.

Ei bine, ceva mai tarziu Anglia si Franta au format si ele tot alianta.
In data de 1 sept. 1939 are loc izbucnirea celui de-al doilea razboi mondial, cauza fiind instaurarea puterii Germaniei pe intreg continentul Europei. Germania era o republica totalitara, nazista. Aceasta autoritate, nazismul, a reprezentat un ''macel'' la nivel global, ducand la exterminarea a 10 milioane de evrei, a multor colonisti africani, a multor soldati sovietici si nazisti. Anglia si Franta erau terminate in anul 1940, dar cu ajutorul SUA, cand a intrat in razboi dupa atacul de la Pearl Harbour, si al Rusiei ele inca mai rezistau, pentru ca in anul 1944 sa aiba loc Operatiunea Overlord. Germania a intrecut limitele atat economice si politice, cat si teritoriale. Daca nu era SUA si aproape toate statele lumii, marele imperiu sovietic ar fi pierdut razboiul inca din 1942. De-asta se si sarbatoreste pe 9 mai ziua victoriei de la prabusirea nazismului si capitularea Germaniei, Japoniei si Italiei. Ai auzit de sangeroasa lupta de la Monte Cassino? Multi si-au dat viata pentru prabusirea nazismului pe care criminalul de Hitler l-a instaurat.
Dar primul pas al Germaniei naziste inapoi a fost cand devenise infranta in sangeroasa batalie de la portile Moscovei.

Franta, Marea britanie, Rusia, SUA, Noua Zeelanda, Canada etc erau aliatii, iar Japonia, Italia si Germania erau ''AXA Berlin-Roma-TOkio''. Daca vrei sa afli mai mult, dar ma indoiesc, citeste cele 14 carti ale lui Sven Hasselbig grin. Eu ti-am povestit acum si mi-a luat fix 10 minute. Astept macar un simplu ''multumesc'' big grin. Nu prea vreau funda, dar vreau doar un ''multumesc'' pentru ca mi-a luat vreo 10 minute.