| newaccountbye a întrebat:

Ce părere aveți de profilul mate-INFO, intensiv informatica? Îmi poate spune cineva mai multe detalii despre acest profil?

7 răspunsuri:
| and0ra a răspuns:

Am fost la profilul acela, pot să îți zic din start ca dacă nu ești pasionat de info nu prea are niciun rost sa dai acolo. Eu nu făcusem info la scoala înainte sa merg la profilul acela, deci am început informatica de la zero. Nu mi-a plăcut și nici nu am înțeles-o, deci mi-a fost destul de greu prin clasa a 10-a și a 11-a (in a 12-a nu se mai punea asa tare accentul pe cei care nu alegeau la bac informatica). Trebuie sa iti placa și matematica, logic. Per-se mi-a plăcut profilul. Eu zic ca merita, dacă îți place realul. Până la urma, și dacă ajunge sa nu îți mai placa, nu e grea tranziția spre o facultate care se axează pe uman. Eu asa am făcut, am fost pe real la liceu și mai departe am ales umanul. În schimb, tranziția de la uman la real e prea grea. Am prieteni care au fost pe profil uman și s-au dus mai departe la facultate de info și mai știu eu ce și acum abia își iau examenele.

| newaccountbye explică (pentru and0ra):

Îmi place matematica extrem de mult, dar cu informatica ma aflu in situația ta. Acum, in gimnaziu, nu am lucrat deloc pe calculatoare, ci doar eu am lucrat acasă, dar am înțeles ca la profilul asta se ia totul de la zero.

| and0ra a răspuns (pentru newaccountbye):

Nu știu cum se ia sa fiu sinceră. Când am început eu liceul nu exista informatica la gimnaziu, de aceea am luat materia de la 0. Cand am fost eu în timpul liceului am înțeles ca la unele scoli s-a introdus informatică și la gimnaziu, de aceea nu eram sigura dacă se mai ia informatica de la 0 sau nu cand esti la liceu. Dar dacă se ia atunci merita sa încerci, zic eu. Dacă îți place matematica mai mult decât biologia, chimia, fizica etc atunci cred ca acesta e cel mai potrivit profil pentru tine. La bio-chimie nu se pune asa mult accentul pe matematica. Și dacă sa zicem ca nu înțelegi informatica, poți sa-ti mergi la ore în particular sau sa rogi un coleg să-ți explice și ție - eu asa mi-am trăit anii de liceu în privința informaticii laughing Nu are sens sa te duci la uman dacă îți place matematica, părerea mea.

| mihhay a răspuns:

O să îți cam uzezi neuronii. Mai bine alegi ceva uman sau tehnic. Desigur, depinde și la ce facultate vrei să mergi după.

| newaccountbye explică (pentru mihhay):

Îmi plac științele exacte și mai ales matematica, nu mi ar plăcea la uman sau tehnic in niciun caz

| Tranexamicacid a răspuns:

E printre cele mai competitive si mai dificile profile, ajungi in clasa a 12-a cu 7 ore de info si 5 ore de mate pe saptamana. Daca nu esti pasionat de info, eu zic ca nu merita sa dai acolo. Alternative bune pentru real sunt mate info bilingv sau stiintele naturii

| AdyTF438 a răspuns:

Este un profil bun deoarece poți merge la orice facultate după el