| AnotherGirl a întrebat:

Ce parere aveti despre afirmatia lui Nichita Stanescu :"Suntem ceea ce iubim"?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Foarte adevarata afirmatia,mai ales,stind ca Nichita nu s-a referit nici o clipa la iubirea fata de o persoana, ci la iubirea fata de viata, fata de semeni si fata de Dumnezeu.Numai bine.

5 răspunsuri:
| Zippy a răspuns:

Nu critic operele pe care le-a scris,dar eu sunt de parere ca toti care se dau destepti si scriu filosofii din astea sunt niste frustrati care vor sa iasa din anonimat(bine ca aici nu era cazul).Din asta eu nu inteleg nimic, poate sunt eu batut in cap, dar tind sa cred ca nu sunt:Exbig grinaca eu iubesc o femeie inseamna ca sunt femeie? Daca iubesc o floare inseamna ca sunt floare? Eu nu inteleg

| justagirlll a răspuns:

Eu cred ca e adevarat pentru ca la persoana iubita cauti sa se potriveasca cu tine,sa ai aceleasi pasiuni, calitati, sa semene cu tine

| Maryanoo a răspuns:

Fiecare intelege in functie de modul cum isi traieste viata. Daca iubim si avem langa noi o persoana pe care o facem fericita inseamna ca avem un rost pe lumea asta.

| looolliika a răspuns:

Nu stiu da sa o luam altfel.presupunem prin absurd. scuze.pentru urmatorul cuvant persers da asta e... iubesc o pla.deci ce sunt o pla? nu prea ar merge. sau alșfel.mai nepervers. iubesc kartil horrror sunt o carte horror?

| AnotherGirl explică (pentru looolliika):

Daca iubesti o pe*la inseamna ca esti o persoana dependenta de sex [as zice eu]. Daca iubesti manelele esti un manelist, daca iubesti o carte horror, as zice eu ca esti o persoana careia ii plac aventurile stranii si inspaimantatoare happy

Cand am pus intrebarea, ma refeream la modul abstract, nu la cel dupa litera [mot a mot]