| Sony8998 a întrebat:

Ce parere aveti despre Auschwitz si despre oamnenii care au trait in perioada celui de-al II lea razboi mondial?

5 răspunsuri:
| Klara a răspuns:

Don't ask, I'm a jew happy

| death a răspuns:

Despre oamenii care au trăit în perioada celui de-al doilea Război Mondial, numai de bine. Foarte mulţi oameni de treabă au existat în perioada aia. În rest, perioada a fost dominată de un psihopat care a aruncat o piatră în apă şi câteva milioane de înţelepţi care s-au aruncat după ea. Auschwitz este unul dintre locurile în care frica unui om de a fi depăşit a devenit frica oamenilor care trăiau acolo sub spectrul unei morţi aproape iminente. Auschwitz nu este neapărat un monument al morţii şi al terorii cât este un monument al nebuniei, al grandomaniei şi al prostiei unui singur om. Păcat că omul ăsta mic şi mustăcios a avut destul papagal încât să facă atâtea alte persoane să-l considere băiat bun. Ironia Auschwitz-ului este exact mesajul de deasupra porţii: "Arbeit macht frei", adică munca eliberează. Cine muncea acolo, murea mai ales din cauza condiţiilor de muncă. Dacă un om obosea, era omorât şi înlocuit de altul. Cel mai bine o duceau evreii care incinerau cadavrele celorlalţi evrei. Ei mureau singuri, de la cenuşa familiilor sau prietenilor, după câteva luni de băgat morţi în foc. Sincer să fiu, nici lui Hitler nu i-aş fi dorit să treacă prin ce-i făcea pe acei oameni să îndure.

| Instinkt a răspuns:

Frate in primul rand trei sa invatam de la ei ca cine nu cunoaste istoria e dispus sa o repete

| ioanabanana a răspuns:

Ce parere putem sa avem? pe bune acum? suntem fericiti si bucurosi ca putem invata despre asta la istorie... de ce ai intreba asa ceva? presupun ca nu e vreunu sanatos care sa fie fericit ca oamenii aia au fost torturati...right?

| cesege a răspuns:

Invatand despre tot ce au fost capabili sa faca niste "oameni", Auschwitz-ul nu se va repeta! Asa sa ne ajute Domnul!