| AlexDorinel a întrebat:

Ce parere aveti despre imbatranirea populatiei si despre faptul ca se nasc din ce in ce mai putini copii?
Ne va ajuta sa scapam de poluare?

10 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ce treaba are poluarea cu scaderea natalitatii?

In Europa a scazut numarul de nasterii, dar a crescut teribil in Asia, de aceea s-a ajuns la peste 7 MILIARDE de locuitori pe acest glob.

Răspuns utilizator avertizat
| Violleta2022 a răspuns:

Nu-ti fa probleme, dupa ce va trece covid19 (probabil dupa anul 2022), se va putea numara si populatia existenta, in care numarul batrinilor va fi extrem de scazut, fiindca acest virus afecteaza 80-85% populatia batrana si cea bolnava.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Se nasc din ce in ce mai putin copii in statele dezvoltate, in restul 70% din lumea natalitatea e in crestere

| sierra1 a răspuns:

Mai puțini copii = mai puțină poluare?

hmmm, ne scapă nouă ceva?

| anonimg a răspuns:

Încă suntem 7miliarde de oameni.
Poate că la noi în țară ar fi scăzut natalitatea; dar la alții a crescut.
Și chiar dacă au mai rămas 2 români în țară, poluarea poate veni de la vecini, și chiar de pe alte continente.

| Zuzu1991 a răspuns:

Deci pe tine nu te doare faptul ca peste cateva decenii toate tarile cat de cat bogate vor avea o scadere drastica a populatiei si o varsta medie foarte inaintata, moment in care am putea fi usor invadati de tarile sarace, China, etc. care vor fi si mai supa-populate
pe tine te doare de poluare... esti TARE tongue
(rima neintentionata tongue)

| Vântulalb a răspuns:

Nu. Pentru ca cei ramasi vor dori sa traiasca tot mai confortabil. Nimeni nu va mai merge pe jos pana la mall, ci cu masina. Nimeni nu va mai face munca fizica ci numaidecat cu un utilaj poluant. Si exemplele pot continua.
Nu are legatura scaderea natalitatii in unele zone, fiindca pe total pe glob ea creste, cu poluarea.

| NotNamed a răspuns:

De poluare nu neaparat. Dar asta este un lucru bun in ce priveste suprapopularea.

| AndrElle a răspuns:

laughing și poluarea e pe primul loc.