| blackkrose a întrebat:

Ce parere aveti despre invatamantul din Romania?

Răspuns Câştigător
Anna
| Anna a răspuns:

Nu cred ca e cazul sa dramatizam.Americanii,spre exemplu, sunt in urma cu mult fata de noi, romanii. Ceea ce invatam noi in clasele 5-8 ei invata la liceu, si ce facem la liceu ei- la facultate.Romanii au potential si spirit intreprinzator.Eu zic ca tine de noi, de fiecare, cine isi da silinta si vrea, invata, cine nu, nu.Cum sa nu fie la pamant cand generatia actuala este interesata de sex, avort, pozitii, metode contraceptive, cluburi.etc in loc sa primeze scoala? Cat despre profesori, nu-si bat prea tare capul.Merg pe principiul-daca vrei inveti, daca nu, nu te "cultiva" nimeni cu forta.

13 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

A fost adus intr-o situatie jalnica fie din prostie, fie intentionat. Toate absurditatile numite eufemistic "reforma in educatie" nu au facut decat sa scada calitatea noilor dascali, sa elimine competitia, sa produca haos in vietile copiilor si ale parintilor, sa rastoarne toate scarile de valori. In maxim 10 ani acest proces va deveni ireversibil - chiar daca va fi vointa, nu vom mai avea oameni pregatiti care sa faca reforma.

ValiMocanu
| ValiMocanu a răspuns:

Este o "victima colaterala" a politicului ultimilor 20 de ani. Din pacate, solutiile sunt putine, iar cele care se impun sunt atat de dure, incat nimeni nu se incumeta sa treaca la fapte. Este clar ca in ritmul asta, se degradeaza pe zi ce trece, ar putea intra in blocaj generalizat. Trebuie rupta pisica...

| anonim a răspuns:

Este la pamant, deoarece asa se doreste.si nu este numai la noi in tara, ci peste tot.cu cat lumea este mai slab pregatita, cu atat stapanesti mai usor.deci,nu au nici un interes in a scoate genii.

| anonim a răspuns:

@anna-ana, tu ai dreptate, si la spanioli tot asa este, si in orice tara din occident, si stii de ce? pentru ca ''s-au ocupat'' cu mult timp inainte de invatamant.noi inca mai avem de distrus, insa si la noi tiot asa va fi in curand.big grin

| borsec a răspuns:

Jalnic

| moonY a răspuns:

Tinerii sunt viitorul tarii.insa nu e nimeni interesat de tara, sa nu mai zic de tinerii tarii.sunt din ce in ce mai multe facultati private si din ce in ce mai multi.sa zic mediocrii.nu conteaza ce si cat stii.conteaza diplomele frate!
nu exista relatie profesor-elev deoarece profesorii si'au uitat rolul:acela de"parinti spirituali".au devenit doar niste vanatori de bani.
sa se faca o reforma in invatamant.ca in alte state:la inceputul unui an scolar se da un test la.romana, clasei de elevi.se face media acelei clase.sa zicem7.periodic elevii vor primi teste iar daca media clasei creste, profesorului i se mareste salariul.in caz contrar i se va opri un numar de procente din salariul stabilit la inceputul anului.sa'i vezi cum isi dau interesul si nu mai au curajul sa ceara marire de salariu!
cat despre statisticile conform carora noi suntem mai.destepti.sunt falsuri! pai.programa noastra scolara presupune asimilarea cunostintelor din toate domeniile.ai profil uman de exemplu. dar faci pana in clasa a12a chimie si fizica.in exces. dar si alte materii inutile specializarii tale.ca sa ce? sa faci meditatii ca sa termini liceul.si sa termini un liceu si sa nu stii nimic.
ar trebui inca din clasa a5a sa ai posibilitatea sa-ti alegi materiile pe care sa te axezi.
am diploma de educatoare-invatatoare.insa la ce este in invatamantul asta.am ales sa nu profesez.

| ioanaa a răspuns:

A ajuns intr-un punct critic. Profesorii, cand observa ingnoranta elevilor, nu-si mai dau nici ei interesul. Si uite-asa un ciclu continuu. care e varza, dar specific tarii noastre.

| ellai a răspuns:

E la pamant...sad

| Uana_5406 a răspuns:

Imi este rusine ca sunt romanca.

| tukhey23 a răspuns:

Sincer, e bunicelhee hee

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mediocru!
Nu se ridica la nivelul de invatamant al altor tari.
Avem materii de umplutura caruia nu-i trebuie nimanui in viata.
Sa va zic ceva:
Am dat test la muzica, n-am stiut.
O medie mica la muzica -->medie generala mica-->voi ajunge la alt liceu pentru ca n-am stiu la MUZICa.
Cum vi se pare?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si despre asta s-a mai discutat. Repet, invatamintul, sanatatea si justitia sint vitatale pentru "sanatatea" unei societati. Si cu toate astea, la noi sint la pamint, deci e jale.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai grav, la noi intervine si nepasarea autoritatilor.