| anonim_4396 a întrebat:

Ce parere aveti despre lipsa de autoritate din orase?

3 răspunsuri:
April
| April a răspuns:

Daca asa se petrec lucrurile in orase, cum spui tu,, eu pot sa-ti spun ca la sate exista autoritate. Cel putin in satul meu din Moldova(cea de dincoace de Prut)Si am constatat asta pe pielea mea, fiindca am trait urmatoarea experienta
:in fiecare vara, si in orice zi frumoasa lasata de la Dumnezeu, vecinul meu de peste drum ma asasina cu manelele. M-am dus politicoasa la poarta lui,-era chiar un fost coleg de patru clase-, am vazut ca-si pusese difuzorul in varful unui cires asurzind toata vecinatatea. L-am rugat sa dea mai incet maneaua atat cat sa se desfete doar el si familia. Mi-a raspuns ca face ce vrea in ogada lui. Bine, zic, atunci sa stii ca ma duc la politie. Du-te imi raspunde el arogant si sigur pe sine.Si fiindca ma saturasem sa nu pot sta linistita in gradina mea

fara sa-mi intre in urechi glasul "regelui "minune, m-am dus la politie. Omul cu casca nici nu stia ca, peste vara are un consatean cu numele meu.Totusi,si-a luat rolul in serios, a chemat recalcitrantul la post si i-a explicat tacticos ca poate face ce vrea in ograda lui cu conditia sa nu-si deranjeze vecinii...In urma acestei intamplari dau marturie aici, pe un site de oraseni, ca prin sate exista autoritati...cu autoritate...Nu stiu daca in toate... E drept ca nu stiu cum se comporta celelalte autoritati. Cea tutelera, de ex., nu i-a putut niciodata impiedica pe parinti sa cheltuiasca la crasma alocatia copiilor... Dar sa speram ca vom auzi si de bine...

leonardk
| leonardk a răspuns:

Daca te referi la autoritatea politiei - structura asta este creata ca sa aresteze gainari nu borfasi. Atata timp cat presedintele tarii se afiseaza cu un camatar si borfas ca Bercea Mondialul si primeste daruri de la el... ce dracu sa mai faca politia? Si apoi si ei au partea lor din prada ca doar oameni sunt - nu? Daca furi o gaina... ce sa imparti? Pe cand daca furi miliarde...are parte toata lumea.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

La care autoritate te referi pentru ca sint o multime.Autoritate politieneasca, autoritate profesorala, autoritate tutelara, autoritate parentala etc, etc, etc