| LoveMadScience a întrebat:

Ce parere aveti despre meditatii?

12 răspunsuri:
| georgesur a răspuns:

Muuult mai bune decit sistemul de cumparare al notelor,al diplomelor(de facultate, masterat, doctorat). Daca s-ar face(prin absurd)o lege care sa oblige orice absolvent sa-si sustina periodic diploma, atunci ar "inflori" meditatiile.
Am mai avea atitea nulitati "super-calificate"care scad spre zero si valoarea unor dipome obtinute "pe bune"?
Ar fi bine? Ar fi rau?winking

| georgesur a răspuns:

@justme07, esti cam "crudan",esti la inceput de drum in Romanica! Tu inca nu ai avut sef/boss/jupin care sa fie mult sub tine,sef care nici in burta maica-si nu a stiut cu ce se maninca un concurs/olimpiada (vezi la Base!),si care,daca faci "sapaturi",aflii ca a absolvit studii "alese".
Daca p'acilea ursitoarele "le-au trasat" cariere de jupini, macar sa nu ne nauceasca cu "succesurile" lor. Dintr-o "meditatie mica"poate ar mai afla/intelege si ei de una, de alta.
PS-este aproape regula generala!
- m-a induiosat naivitatea virstei voastre

| DEBrown a răspuns:

Foarte bune. Ajuta copilul sa inteleaga mai bine.

| DeeDee a răspuns:

Atata timp cat la scoala nu se preda cum trebuie, copii au lacune. Nu e normal ceea ce se intampla in sistemul de invatamant, dar nu vad de ce trebuie sa sufere copii din cauza sistemului si a profesorilor plictisiti si prost platiti.
Meditatiile ofera copiilor o sansa sa invete ce trebuie si profesorilor bani in plus, asa ca e echitabil pentru toata lumea. Oricum, e cam greu sa iei examene gen Bac si admitere cu note mari daca nu te pregatesti si in privat.

| LoveMadScience explică:

ZoneK iti multumes pentru raspuns. Avand in vedere raspunsul tau, vreau sa te intreb la ce liceu vrei sa dai? La ce profil? La ce scoala esti? La ce olimpiada ai ajuns pe faza pe tara? Nu de alta da chiar cred ca ai ceva de spus si vreau sa te cunosc mai bine...

| LolNope a răspuns:

@ZoneK,sunt perfect de acord cu tine.Si eu am media 10, nu prea acord timp lectiilor,de invatat invat doar pentru testele mai importante(ma rog,daca a citi inca o data lectia se poate numi invatat),pentru ca eu inteleg in clasa.Cei de la mine din clasa scriu mesaje intre ei, fetele isi fac unghiile, profesorul vorbeste degeaba.Intredevar,eu iau meditatii la mate,iar la romana merg doar pentru ca nu imi prea place si merg la o ruda,unde doar lucrez lucruri de olimpiada, la mate mergand doar strict pentru ca sa ma descurc la liceu, unde fac orice numi lectia de la clasa nu.Am o colega care ia meditatii la orice, de la BIOLOGIE(in a 7 a!), pana la mate.Insa nu stie nimic, pentru ca ceea ce face ea acolo nu este altceva decat temele, pe care singura nu le poate nici "descifra" cerintele.Acum,am un coleg,mai merge pe la olimpiade doar pentru note,insa la clasa se descurca grozav, are doar 10, fara medidatii si nu are o cine stie ce capacitate,insa in ora nu se joaca pe telefon,e atent. Daca el poate face asta, ceilalti nu po? Sunt unii in clasa mult mai dotati psihic decat el, insa pur si simplu ii doare-n cot.Inteleg,sunt unele materii care pur si simplu nu merita,de exemplu,eu la tehnologie doar copii, iar proful stie si intelege ca nu mai am timp si de aia, mai ales ca o luna pe an mai invat si la ea sa merg la olimpiada.Insa,de exemplu, am avut intr-un an o profesoara de la care nu intelegeam nimic! Eram disperati, in anul acela la mate nu erau manuale iar atunci ne preda bazele geometriei.Atunci prele au fost sincer strict necesare!
Dupa cum am spus,cred ca si meditatiile isi au rostul lor, insa cand este chiar nevoie de ele, nu cand le este prea greu copiilor sa fie atenti la ore!

Răspuns utilizator avertizat
| Bogdan9183 a răspuns:

Eu nu prea sunt de acord cu ele. Am 14 ani, sunt clasa a 8-a, iar mama nu a fost niciodata de acord sa-mi puna meditator. Bine, nici nu a fost cazul.
Hai sa ne gandim altfel. Oare de ce nu se simt unii pregatiti sau de ce nu inteleg ei atat de bine in timpul orelor de curs? Oare sunt profesorii atat de slabi dpdv didactic sau oare copiii nostri laudati au cu totul alte preocupari in timpul orelor.

Eu am in clasa colegi care sunt paraleli cu ceea ce se petrece in timpul orelor, prefera sa se joace pe telefon, PSP, sa stea la discutii, bazandu-se pe faptul ca vine meditatorul. Eu nu stau sa invat aproape deloc, parintii imi fac observatii ca nu prea acord timp lectiilor, temele le fac din an in paste. Si totusi, eu dau atentie atat cat e cazul in timpul orelor de curs si am avut media 10, olimpic la faza nationala, fara nicio ora petrecuta cu un meditator.

Meditatiile au devenit sport national pur si simplu fiindca elevii nu au nicio treaba cu orele de curs, de aia nu inteleg nimic. Nu vor sa inteleaga, mai bine zis.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Medatiile sunt ok pentru ca te ajuta sa intelegi mai bine dar depinde si de copil pentru ca daca de exemplu e lenes nu va invata niciodata nimic.

| Gabbytzu a răspuns:

Pai is foarte bune meditatiile desi unii te fac prost, fraier, tocilat etc.Dar ce nu intelegi in clasa poti intelege la meditatii.Si eu fac la matematica si ma descurc mult mai bine decat anul trecut.La sfarsitul anului am examen si nu ma tem pentru ca stiu aproape tot.Pe mine m'au ajutat foarte mult

| TiMeIuSh a răspuns:

Mi se pare ok daca ai nevoie de ajutro dc sa nu iei meditati si eu am fost la engleza un an si acum ma descurc happy

| elena971234 a răspuns:

Pai, mie imi par ceva normal, si eu fac meditatii la matematica, ca ma simt nepregatita pentru examentul de admitere la liceu.winking