| MaicaStaretaSebastiana a întrebat:

Ce parere aveti despre o maicuta care da nastere unui copil?
Dumnezeu sa va binecuvinteze!

19 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Si ea este un om supus acelorasi slabiciuni ca si noi.Eu cred ca daca se va pocai de pacatul ei va fi iertata.,, Nu judecati ca sa nu fiti judecati.,,

| FucktheSystem a răspuns:

Bravo ei, la mai mulți!

| Esperança a răspuns:

Adevarul este ca Dumnezeu a lasat barbatul sa fie cu o femeie si sa se inmulteasca.
Caci decat sa ardem,mai bine ne casatorim, asa zice apostolul Pavel.
Unii au inteles Biblia dupa ureche si au pus pe oameni sa se izoleze de restul lumii, aducand ca argument pocainta.
Romani 1 21-32
21. fiindca, macar ca au cunoscut pe Dumnezeu, nu L-au proslavit ca Dumnezeu, nici nu I-au multumit; ci s-au dedat la gandiri desarte, si inima lor fara pricepere s-a intunecat.
22. S-au falit ca sunt intelepti, si au innebunit;
23. si au schimbat slava Dumnezeului nemuritor intr-o icoana care seamana cu omul muritor, pasari, dobitoace cu patru picioare si taratoare.
24. De aceea, Dumnezeu i-a lasat prada necuratiei, sa urmeze poftele inimilor lor; asa ca isi necinstesc singuri trupurile;
25. caci au schimbat in minciuna adevarul lui Dumnezeu si au slujit si s-au inchinat fapturii in locul Facatorului, care este binecuvantat in veci! Amin.
26. Din pricina aceasta, Dumnezeu i-a lasat in voia unor patimi scarboase; caci femeile lor au schimbat intrebuintarea fireasca a lor in una care este impotriva firii;
27. tot astfel, si barbatii au parasit intrebuintarea fireasca a femeii, s-au aprins in poftele lor unii pentru altii, au savarsit parte barbateasca cu parte barbateasca lucruri scarboase si au primit in ei insisi plata cuvenita pentru ratacirea lor.
28. Fiindca n-au cautat sa pastreze pe Dumnezeu in cunostinta lor, Dumnezeu i-a lasat in voia mintii lor blestemate, ca sa faca lucruri neingaduite.
29. Astfel, au ajuns plini de orice fel de nelegiuire, de curvie, de viclenie, de lacomie, de rautate; plini de pizma, de ucidere, de cearta, de inselaciune, de porniri rautacioase; sunt soptitori,
30. barfitori, uratori de Dumnezeu, obraznici, trufasi, laudarosi, nascocitori de rele, neascultatori de parinti,
31. fara pricepere, calcatori de cuvant, fara dragoste fireasca, neinduplecati, fara mila.
32. Si, macar ca stiu hotararea lui Dumnezeu, ca cei ce fac asemenea lucruri sunt vrednici de moarte, totusi, ei nu numai ca le fac, dar si gasesc de buni pe cei ce le fac.

| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

Dumnezeu sa te...

Binecuvanteze!

| Dumnezău a răspuns:

De ce **** mea sa te mai faci calugarita, daca stii ca nu te poti abtine, si ai nevoie de sfantul stromeleag neaparat? Mie mi se pare lipsa de profesionalism nitel.Ai ales sa stai fara bat o viata intreaga,pai stai, fă, ipocrito!

| William a răspuns:

No comment.

| anonim4565 a răspuns:

Eu nu inteleg de ce le e interzisa casatoria. Porunca Lui Dumnezeu a fost :"Cresteti, inmultiti-va si umpleti pamantul"
ce ar fi fost daca de la inceput toti ar fi fosta maicute sau calugari?
Dumnezeu nu interzice asta

| FerLin a răspuns:

Rautatea oamenilor se bucura cand o maicuta da nastere unui copil pentru ca in sfarsit pot arata cu degetul spre cineva care a gresit mai rau ca ei. Omul in general trage pe altul in jos ca sa se inalte pe sine, de aceea cred ca intrebarea asta ar avea mai mult sens in fata duhovnicului la spovedanie. Acolo ar primii un raspuns, o iertare, o povata pe masura, in timp ce pe TPU, ar determina cateva sute/mii de oameni care vad intrebarea, sa-si imbogateasca palmaresul de pacate criticand-o pe maicuta in cauza care, e si ea om, supus pacatului, ispitelor si care spre deosebire de cei care isi dau cu parerea cam cat de aspru ar trebui pedepsita, a ajuns un nivel crestinesc pe care 95% nici macar nu sunt capabili sa si-l imagineze.

| BeetleJuice a răspuns:

O calugarita poate da nastereca cati prunci vrea ea si "Domnul"

| stejara2 a răspuns:

Cine este fara pacat sa arunce primul piatra!

| Archdaemon a răspuns:

O parere foarte buna...sa-i traiasca

| mrjohanys a răspuns:

O femeie daca e casatorita legal cu un barbat si da nastere la un copil nu este pacat,ea poate fi calugarita, secretara, bucatareasa...etc

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca i-a placut nespus, sa-si zmotoceasca veverita langa ditamai alunele.
Dumnezeu sa te (cum era chestia aia?) si pe tine!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este un lucru normal sa dea nastere unui copil! Nimeni nu o opreste! Dar fireste ca mai intai trebuie sa fie casatorita pentru a face acest lucru! Ma refer la aspectul moral, nu cel fizic!

| ea0doar0ea a răspuns:

Eu am auzit de tine! Ai aparut in ziar cu scandalul ala, nu?
Si ca ai nascut doua gemene, sa-ti traiasca! Ma bucur ca ai ales sa le cresti tu.

| thegreenscarf a răspuns:

Daca o maicuta a ales sa isi dedice viata lui dumnezeu atunci alegerea ei trebuia sa fie gandita bine inainte si sa fie sigura ce vrea,insa,in momentul in care ea devine tentata deja de lucrurile din viata oamenilor care nu si-au dedicat viata credintei,parerea mea este ca ea nu mai este maicuta.
Nu sugerez sa se faca avort,doamne fereste,dar cea mai buna solutie ar fie sa devina doar o credincioasa care isi traieste viata de zi cu zi normal, cum isi doreste ea si crescandu-si copilul.
Cred ca toti ne-am saturat sa mergem la biserici si manastiri cu gandul ca acolo sunt oameni puri care cred cu adevarat in Dumnezeu iar cand intoarcem capul vedem un preot care fumeaza, altul cu sticla de tuica in mana etc...
Urmeaza-ti sufletul...ar fi un pacat mai mare sa continue sa fie maicuta atunci cand in realitatea ea nu isi doreste acest lucru.

| Esperança a răspuns (pentru thegreenscarf):

Si de unde ai tras tu concluzia ca numai cei care traiesc intr-o manastire au viata dedicata lui Dumnezeu?

| thegreenscarf a răspuns (pentru Esperança):

Cei care isi dedica viata lui dumnezeu nu sunt un exemplu pentru toti credinciosii,nu ai sa auzi niciodata ca tanti maria a nascut si nu era casatorita si credea in Dumnezeu,in schimb o maicuta, care traieste in fiecare zi in manastire isi dedica viata altfel decat o facem noi ceilalti, ea va fi judecata de toti credinciosii. Si inca ceva...sa nu imi spui ca tu iti dedici viata credintii mai mult decat osper sa faci si tu acelasi lucru maicuta sau un preot... daca raspu8nsul este da atunci imi cer scuze pentru comentariul meu insa daca raspunsul este nu

| Esperança a răspuns (pentru thegreenscarf):

Dumnezeu ne-a trimis in lume,sa vestim Evanghelia la orice faptura,nu sa fugim de lume,ne-a trimis ca niste oi in mijlocul lupilor.
Ati dedica viata lui Dumnezeu inseamna a trai o viata placuta inaintea lui. A trai o viata in pocainta (sa iti inoiesti gandirea,faptele, viata) sa fii un om nascut din nou din Apa si din Duh!
Ati dedica viata lui Dumnezeu inseamna ati rastigni firea pamanteasca cu poftele ei si a avea in viata ta roada Duhului Sfant. Vezi Galateni 5, in special versetele 19-23 http://churchages.com/ro/bible/gal/5/
Viata mea este predata in Mana lui Dumnezeu si e dedicata doar Lui. El este la carma vietii mele, El este Conducatorul meu!