| Dragosh97 a întrebat:

Ce parere aveti?
Sunt in a VIII-a si am de ales intre stiinte sociale si mate-info intensiv.
Care este mai avantajos?
Vorbesc si despre viitor, adica in ce domeniu se castiga mai bine.

Răspuns Câştigător
| Mihai0eu a răspuns:

Mate-info intensiv
O sa faci si romana si matematica apoi poti sa te decizi mai departe unde vrei sa ajungi.
Parerea mea -> mergi pe matematica

13 răspunsuri:
| Nastia a răspuns:

Ai de ales intre cel mai usor, mai slab profil si cel mai greu, cel mai bun.la ss o sa faci multa istorie,la mate info faci f multa info,mate mai putin.
vrei sa dia la drept,politica, limbi straine, prostii d-astea faci stiinte sociale, treci ca lebada prin apa, 4 ani de liceu.
vrei sa dai la Ase,medicina,aviatie,programare, cibernetica, automatica, contabilitate, inveti pe branci 4 ani de liceu, dar, merita.fa ceea ce ti se potriveste, tie si Iq-ului tau.

| Emill a răspuns (pentru Nastia):

La mate-info putina mate? Tu macar stii ce vorbesti? happy La mate-info se da mate M1, cel mai greu bac dintre toate.winking

| Nastia a răspuns (pentru Emill):

Am facut mate info! nu te mai caca pe tine ca stiu ce vorbesc.mate faci 5 ore, info faci 8.nu vezi diferenta? stiu foarte bine ce inseamna m1!

| Emill a răspuns (pentru Nastia):

Ai dreptate, faci info mai multa, dar nu-i da totusi impresia ca matematica e usoara, pentru ca asta e impresia pe care o dai cand zici "mate mai putin".

| Nastia a răspuns (pentru Emill):

Rectific:matea m1 e grea.bacul la ea e greu, analiza e imposibila. tuturor le e frica de m1 si toti fac prega pentru bac.te inhami la ceva greu dar cu pregatire si perseverenta o sa fii fericitul detinator al unei diplome de 12 clase la cel mai bun profil ever.

| Emill a răspuns (pentru Nastia):

Asa da. Legat de informatica, adevarul e ca nu e pentru oricine, trebuie lucrat din greu la ea. Si da, stiu si eu cum e la mate-info, abia acu' am trecut de a 9-a si stiu ca ma astepta in continuare vremuri grele, dar cu perseverenta sper sa ajung la un nivel bun. Eu recomand mate-info celor care nu sunt lenesi cum am fost eu in acest an scolar.

| Nastia a răspuns (pentru Emill):

Cum ti s-a parut informatica pana acum? de la anul incepe adevarata programare.e superb sentimentul cand dai ctrl+f9 si ruleaza programelul pe care l-ati discutat, explicat, scris, corectat o juma de ora.ai facut o masina sa faca ceva.e inexplicabil...

| Emill a răspuns (pentru Nastia):

Simt ca e cam chineza, am avut 9, 5 anuala la info anul' asta, da' chiar nu stiu ce o sa fac mai departe. Sper sa ma descurc cumva la anul' :-s

| georgiana_6517 a răspuns:

Eu am terminat profilul Stiinte Sociale anul acesta. Din punctul meu de vedere e un profil destul de usor. Iti ofera multe oportunitati dupa terminarea liceului. DAR, daca stii matematica si o poti invata iti recomand mate- info pentru ca ai posibilitatea de a lucra in domeniul IT care e un domeniu vast ce iti ofera foarte multe beneficii, plus un salariu mare.

| unknownn a răspuns:

Depinde care iti place mai mult.
Te duci la stiinte sociale, te faci parlamentar, muncesti putin si furi mult.
Te duci la Mate-Info.
Te faci programator si castigi cel putin 1000 de euro pe luna+laptop+telefon + bani de cheltuiala

| Ramo137 a răspuns:

Eu zic stiinte sociale dar ce trebuie sa te intereseze este ce iti place mai mult sau pe ce materii te descurci mai bine in a lua note mari.succes

Răspuns utilizator avertizat
| drgs a răspuns:

Mate info intensiv. Aici ai avantajul de a pleca la orice facultate.