| anonim_4396 a întrebat:

Ce pot face ca sa pricep sau sa inteleg mai usor matematica?

10 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Lucreaza mai mult. In momentul in care ai inteles cum se face o problema, fa 10 pe aceeasi idee. Iar peste cateva zile reia tipul respectiv de probleme, facand alte 3-4 de dificultate mai mare. Mateamtica e frumoasa atata timp cat ai mereu creion si hartie la indemana si esti generos cu timpul alocat ei.

| sabin89 a răspuns:

Matematica e frumoasa, sa o tot privesti...

| AFR81 a răspuns:

Lucreaza suplimentar acasa sau fa meditatii.

| Sn4k3 a răspuns:

Exercitii.

| peperonies a răspuns:

Gasesti pe cineva sa iti explice ce nu intelegi.

| Bogdan201739 a răspuns:

Ba de ce injuri

| 07gabriel07 a răspuns:

Cel mai simplu ar fi sa faci exercițiile cu foaie și creion sa faci în fiecare zi ca să-ți intre în reflex.

| brioșicaviolet23 a răspuns:

Ar trebui să vorbești cu părinții tăi și să începi să mergi la meditații.Eu de exemplu am început să merg acum ceva timp la meditații și nu înțelegeam cercul și a început să îmi explice cu bucăți de pizza.Ar trebui să găsești pe cineva care are răbdare să-ți explice

| Saltbae a răspuns:

Ca sa înțelegi matematica trebuie sa fi înțeles mai tot ce ai făcut pana acum; fără o baza stabilă, nu poți evolua la fel de ușor. Încearcă sa îți faci scheme, rezumate, mind maps la fiecare lecție, retine esențialul, scrie un scurt text care descrie ceea ce ai învățat (ce trebuie sa afli rezolvând Exercițiul, ce înseamnă litera a, b... și toate Explicațiile de care ai nevoie), apoi alege un exemplu de Exercițiu rezolvat in clasa, transcrie-l și încearcă sa înțelegi ce operații au fost făcute, pas cu pas. Încearcă sa îți faci un astfel de rezumat pentru fiecare noua lecție și îți va fi mult mai ușor sa revii la un anume subiect din trecut pentru a-l înțelege mai bine pe următorul. Cere și altor profesori sa îți explice, spune-le ca ai vrea exemple ușoare, din viața de zi cu zi, cât mai basic pentru a înțelege ideea. Fa exerciții și probleme din ce in ce mai grele, uita-te la răspunsuri, gândește-te cum s-a putut ajunge la rezultatul ăla. Cu matematica trebuie sa îți bati puțin capul, nu este chiar așa simplu.

| denis223 a răspuns:

Ia materia de la inceput ( in special la geometrie ) si vezi ce stii si ce nu stii. Apoi incerci, si iti mai intrebi cum se face daca stiu ei. Daca nu, ii poti intreba daca te pot duce la meditatie in caz ca chiar ai nevoie.