| Draaaaven a întrebat:

Ce probe trebuie sa dau ca sa intru la liceul sportiv Emil Racovita?

6 răspunsuri:
| tr3ig a răspuns:

Daca nu le ai la sport atunci da niste baniwinking si sigur intriiwinking

| Draaaaven explică (pentru tr3ig):

Fac atletism de 1 an si proba mea e 100m si 200m si aruncarea disculuiwinking

| areslazariu a răspuns:

Surse sigure! Pentru a putea fi admisi la examenele urmatoare la Liceul cu Program Sportiv din Suceava, elevii trebuie mai intii sa treaca de proba sportiva eliminatorie. Nota minima de trecere in acest caz este 6.00 si se acorda pe baza punctajului obtinut la probele alese de concurenti.

Pentru cei care au optat pentru disciplina atletism, prima proba este cea de triatlon cu variantele A si B, 60 metri lungime si 800 metri sau 60 metri lungime si aruncarea mingii de oina. Cea de a doua proba la atletism este la alegere, dintre alergarile de 100, 200, 800, 1.500, 3.000 metri, 5 km sau 3 km mars, saritura in inaltime, in lungime, aruncarea sulitei, a discului, a ciocanului si saritura cu prajina.

Pentru cei care au ales inotul, prima proba este cea de 200 metri mixt, iar cea de a doua la alegere intre 100, 200, 400, 800, 1.500 metri liber, 100 sau 200 metri bras, 100 sau 200 metri spate, 100 sau 200 metri fluture, 400 metri mixt.

Pentru handbalisti, prima proba este aruncarea mingii de handbal la distanta, cea de a doua pase in doi cu aruncare la poarta din saritura si ultima joc cu tema.

Pentru acest joc exista si conditia de talie, care trebuie sa fie minimum 168 cm la fete si 175 cm baieti.

La fotbal, prima proba este sut pe spatiul portii de la 25 metri, 10 executii, urmata de joc cu tema. Conditia de talie se mentine si la fotbal, 175 cm.

La volei, prima proba este serviciu de sus la punct fix 10 executii, urmata de joc cu tema, conditia de talie fiind 168 cm la fete si 175 cm la baieti.

Pentru rugbisti, proba de examen este cea mai complexa, traseul tehnic care trebuie parcurs de candidati avind 7 capitole: alergare 20 metri fara balon, placaj static din spate, alergare 20 metri si culegerea balonului de pe sol, purtarea balonului 10 metri si pas in dreapta, alergare 10 metri fara balon, receptie si pas in stinga, alergare cu 2 schimbari de directie, eseu prin plonjon.

| Mihai_Cecilia_Ionela_1979 a răspuns:

Baiatul meu vrea sa fc.liceu sportiv, a fc.sarituri in apa cand era mai mic la Lia Manoliu cu dmna.Ani.El acum are12 ani si fc.kempo de 6luni, este un copil plin de energie si as dori sa il inscriu la colegiu Emil Racovita, si ptr.asta as dori sa stim ce probe ar trb.sa dea ca sa intre la colegiu?