| TheStranger1999 a întrebat:

Ce profil mi-ati recomanda daca mie imi plac urmatoarele materii:
-romana-am fost olimpic judetean in fiecare an(îmi place mai mult gramatica)
-sunt innebunit dupa limbile străine şi geografie
- îmi place biologia destul de mult dar nu la fel ca geografia şi limbile străine.
Dacă aţi putea adăuga şi o părere personală despre respetivul profil, ar fi perfect! happy
DAU FUNDĂ!

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Oh, nu domeniul stiintelor economice!--- poate doar daca ti-ai descoperit s-au ti-ai cultivat de mic copil abilitati pentru afaceri personale. Daca esti fericitul posesor al acestora, se merita si este chiar necesara pregatirea in domeniul stiintelor economice. Alfel, nu! Asta, pentru cel putin un singur motiv: in Ro, piata muncii este suprasaturata de economisti. Dupa '89 nicio facultate de stiinte economice din Ro nu a fost interesata sa-si ajusteze numarul de locuri oferite pentru admitere in functie de cerintele pietei muncii--- au "produs" economisti pe banda rulanta, facultatile fiind interesate numai de banii obtinuti din taxe!
Sunt tari, precum Canada, in care colegiile pregatesc economisti cu anumite specializari care sunt estimate a fi cerute de piata muncii in urmatorii 2-3 ani---nu prea gasesti in Ca. licentiati in contabilitate care sa lucreze ca soferi pe truck!

Reiterez statul meu: opteaza pentru un liceu din filiera teoretica si profilul real.Momentul ( cat de cat potrivit ) pentru a te intreba"ce imi place cu adevarat" si "ce mi-as dori sa profesez" sunt ultimii 2 ani de liceu ( sau chiar ultimul an!). Pana atunci, aduni informatie de cultura generala.De aceea se spune ca liceul iti formeaza o cultura in general, licenta iti formeaza o cultura tot generala dar apartinand strict unui domeniu, masterul te formeaza ca specialist pe o "felie" din domeniul in care ti-ai facut cultura generala(licenta) iar doctoratul te ultraspecializeaza in specialitate.

P.S trebuie sa intelegi ca, asa cum este si functioneaza sistemul de invatamantul nostru preuniversitar( chiar si in situatia in care va apare bacul "profesional") liceul nu te blagostoveste cu o meserie.

7 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

1.Pentru a alege trebuie, inainte de toate, sa cunosti STRUCTURA invatamantului liceal(filiera, profil, specializare!):
http://administraresite.edu.ro/index.php/articles/c357/

2.In liceu vei studia limba si literatura romana(fara gramatica!)--- studiul gramaticii se mentine la limbi straine(latina, engleza, spaniola, germana etc.). In functie, de materiile enumerate ca fiind preferatele tale, profilele indicate sunt:profilul umanist(filiera teoretica), profilul teologic(filiera vocationala), profilul pedagogic (filiera vocationala) si profilul resurse naturale si protectia mediului(filiera tehnologica).

3. Recomandare:
* alegerea unui profil sau a unei specializari din cadrul unei filiere nu se face dupa criteriul"materia/ile preferate" pe care le-am studiat pana acum!--- asta, pentru ca, pe parcursul liceului, este probabil ca acele discipline sa nu mai fie in centrul interesului tau. In alegerea filierei, profilului, specializarii ar trebui sa cumpaneasca raspunsul la intrebarea:"ce meserie doresc sa profesez in viitor?"De exemplu, daca, in viitor, doresti sa profesezi ca geolog, ar trebui sa alegi filiera teoretica, profilul real si specializarea stiinte ale naturii pentru ca mai apoi sa poti urma facultarea de geologie.

| TheStranger1999 explică (pentru alessia5158):

Cunosc structura invatamantului liceal, voiam doar sa stiu ce sa aleg ca la scoala sunt bun la toate materiile.(diferenta intre a fi bun si a placea). Si am uitat sa mentionez mai sus ca imi plac si fizica, si matematica(mai mult algebra, dar si geometria o parte), si chimia

| alessia5158 a răspuns (pentru TheStranger1999):

Daca vrei parerea mea, urmeaza profilul real(stiinte ale naturii) --- la sfarsitul liceului, vei putea alege intre mult mai multe domenii de formare profesionala decat daca ai urma un profil umanist, tehnologic, vocational.

| TheStranger1999 explică (pentru alessia5158):

Mie sincer mi-ar placea sa ma duc la economic. Mi s-ar potrivi? Astept pareri despre acest profil.Si Alessia, ai funda garantat daca imi raspunzi.

| TheStranger1999 explică (pentru alessia5158):

Am luat in considerare raspunusul tau, insa acum la real nu stiu ce sa aleg intre mate-info si stiinte. Pe de o parte as vrea mate-info ca sa ma fac informatician, pe de alta parte as vrea stiinte pentru ca sunt mai usoare.

| alessia5158 a răspuns (pentru TheStranger1999):

Ajuns in acest punct(stiinte sau mate-info) cred ca decizia alegerii ar trebui sa-ti apartina ---daca esti rezistent la efort intelectual alege mate-info.Zic sa citesti informatia de aici :http://ctas.ro/index.php?option=com_content&task=view&id=158&Itemid=124

La stiinte se fac/sapt:4 ore de mate, 3 de fizica, 3 de chimie, 2 de biologie, 3 de romana(in clasa 9 faci 4 ore ), faci mai putina istorie(1 ora), geografie(1 ora), engleza si franceza 2 ore, in clasa a 9 a o sa faci logica, o materie usoara si o sa ai o singura ora pe saptamana iar in a 10 a va fi inlocuita cu psihologia si antreprenoriala, la fel de usoare.

| alessia5158 a răspuns (pentru TheStranger1999):

Oh, nu domeniul stiintelor economice!--- poate doar daca ti-ai descoperit s-au ti-ai cultivat de mic copil abilitati pentru afaceri personale. Daca esti fericitul posesor al acestora, se merita si este chiar necesara pregatirea in domeniul stiintelor economice. Alfel, nu! Asta, pentru cel putin un singur motiv: in Ro, piata muncii este suprasaturata de economisti. Dupa '89 nicio facultate de stiinte economice din Ro nu a fost interesata sa-si ajusteze numarul de locuri oferite pentru admitere in functie de cerintele pietei muncii--- au "produs" economisti pe banda rulanta, facultatile fiind interesate numai de banii obtinuti din taxe!
Sunt tari, precum Canada, in care colegiile pregatesc economisti cu anumite specializari care sunt estimate a fi cerute de piata muncii in urmatorii 2-3 ani---nu prea gasesti in Ca. licentiati in contabilitate care sa lucreze ca soferi pe truck!

Reiterez statul meu: opteaza pentru un liceu din filiera teoretica si profilul real.Momentul ( cat de cat potrivit ) pentru a te intreba"ce imi place cu adevarat" si "ce mi-as dori sa profesez" sunt ultimii 2 ani de liceu ( sau chiar ultimul an!). Pana atunci, aduni informatie de cultura generala.De aceea se spune ca liceul iti formeaza o cultura in general, licenta iti formeaza o cultura tot generala dar apartinand strict unui domeniu, masterul te formeaza ca specialist pe o "felie" din domeniul in care ti-ai facut cultura generala(licenta) iar doctoratul te ultraspecializeaza in specialitate.

P.S trebuie sa intelegi ca, asa cum este si functioneaza sistemul de invatamantul nostru preuniversitar( chiar si in situatia in care va apare bacul "profesional") liceul nu te blagostoveste cu o meserie.

Răspuns utilizator avertizat