| AxelShane a întrebat:

Una dintre definitiile democratiei este aceea ca ea reprezinta singurul regim politic care permite identificarea din timp a erorilor si corectarea lor in mod pasnic. De ce nu este posibil acest lucru si intr-un regim totalitar? Formulati argumente.

1 răspuns:
| Openquestions a răspuns:

Pai totalitarismul este un regim politic în care puterea aparține în mod total unei persoane sau unui grup de persoane,aici numai un partid detine monopolul politic sau un grup de persoane,dar este posibil de exemplu in Polonia,comunismul a disparut pe cale pasnica,in Republica Populara Chineza, daca nu ai treaba cu politica si nu incalci legea faci ce vrei, cum nu e posibil, asta e o prostie.

PS-Benito Mussolini a spus ca democratia e frumoasa in teorie, dar in practicare e o eroare.