| octa2021 a întrebat:

Ce rol are religia in vietile noastre?

Vreau raspunsuri concrete.Nu cuvinte aruncate in batjocura.

9 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

în a mea niciunul

| PumpkinDoll a răspuns (pentru anonim_4396):

Nici scopul de a te enerva? rolling on the floor

| anonim_4396 a răspuns (pentru PumpkinDoll):

Nu mă enervează deloc, doar idioții se enervează din cauza ideilor altora, doar în dictaturi avem toți aceleași idei.

| PumpkinDoll a răspuns (pentru anonim_4396):

Stiu,dar cand observi un fanatic e cam greu sa stai calm cand te gandesti ca te poti trezi cu bolovani in cap doar pentru ca ai alte idei.(m-ai facut idioata indirect... nevermind) rolling on the floor

| anonim_4396 a răspuns (pentru PumpkinDoll):

Poate asta ești. thinking
Fanaticii care îți împuie capul sunt o formă inferioară de viață.
Asta sunt și ăia care se luptă să le combată ideile ori ce înțelegi tu prin ''e greu să stai calm'', la fel de reduși.

| PumpkinDoll a răspuns (pentru anonim_4396):

Sa le combati ideile religiosilor e ca si cum ai vorbi singur, doar ca nu stii la ce te poti astepta de la ei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai aproape orice religie, fie ea poate nu cea mai corecta, are rolul de a il face pe om sa isi mai "lucreze" inima. Sa nu fie chiar lenes si sa mai faca ceva folositor, sa nu se preocupe doar de lucrurile materiale pe care oricum le va pierde.

| Florin9Florin9 a răspuns:

Rolul de a ne face oameni mai buni. Pentu că în esență ne învață să nu mințim, să nu furăm, etc.
Că pentu unii e o afacere sau un pretext de a face rău, de a fi aroganți, etc asta nu ține de religie și nu-i anulează scopul de a ne face oameni mai buni.

| oz_1736 a răspuns:

Religia si credinta sunt 2 lucruri diferite. Tu de fapt la ce te referi? Religia, indiferent care, a incercat sa se impuna prin diferite metode: razboaie, economic, tortura, amenintari, convingere, cu bani, cultura, arta, etc. Credinta e acel lucru in care te refugiezi cand simti ca esti depasit, singur sau cand doctorul iti spune ca el a facut tot posibilul. E puterea ta de a lupta, a crede ca poti. Si satanismul e tot o Religie care te indeamna sa Crezi in opusul lui Dumnezeu. Dintr-un copac poti face o bâtă cu care sa omori oameni sau sau poti face o sculptura care sa o admire oamenii. Tu esti copacul, depinde de tine ce vrei sa faci.