| MrSoapte a întrebat:

Ce rol credeti ca a avut, Ginghis Han, in istoria omenirii? Dar Adolf Hitler?

6 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| CryChristiAN a răspuns:

Adolf Hitler a fost un criminal care a instaurat regimul fascist in Germania, in anul 1933, prin care s-a format cel mai dur Reich format din soldati proveniti din lagare de concentrare si munca silnica, cel mai sangeros imperiu.
Reformele economice aduse de acesta si extinderea hegemoniei ( puterii cum vrei s-o zici) in Europa, va duce la declansarea celui de-Al Doilea Razboi Mondial.
Tot in timpul sau au fost create arme care au depasit si tehnologia militara a SUA din zilele noastre. Iti dau cateva arme care la vremea aceea au detinut un record incredibil: nava Bismarck, rachetele V1 si V2, tancurile TIGER ( care, se crede ca erau mai bune decat T-34 ale sovieticilor), tunurile din Navarone etc...
In timpul sau, Germania cunoaste o experienta a cresterii economice eficienta, iar armata era dotata foarte bine din punct de vedere al antrenamentelor soldatilor si a Junkerilor, cat si de armamentul lor.

Despre Ginghis Han stiu ca a fost unul dintre cei mai mari cuceritori ai lumii, cucerind o mare parte in Asia si punand bazele Imperiului Mongol.
Ginghis a unit triburile mongole și a reușit să ocupe cu oștile sale teritorii vaste, spre est, până la Marea Chinei, și spre vest până la Marea Caspică.

Cam atata stiu despre Ginghis Han happy.

Sanatatesi o zi buna!happy

| MrSoapte explică (pentru CryChristiAN):

Foarte frumoasa caracterizarea facuta de tine! Mentionez ca, Ginghis Han, a fost primul mare criminal din istorie! Din comanda lui, au murit cam 40 milioane de oameni! A fost primul om din istorie, care a folosit arma biologica (catapulta cadavre ciumate, in cetatile pe care urma sa le cucereasca)! Este interesanta si metoda lor de lupta, fiind renumiti pentru modul in care calareau si, cum trageau cu arcul in timp ce calareau! Astfel, trupele inamice, pedestre...erau ca niste oi in calea armatei mongole! Tot la fel de interesant, este modul in care comunicau! Trimiteau mesagerul, cu calul...si la o anumita distanta, erau niste puncte unde construisera mici forturi, cu hrana si cai odihniti, pentru ca mesagerul sa-si poata continua drumul in conditii excelente!

| CryChristiAN a răspuns (pentru MrSoapte):

Da. Adevarat. Dar nu ma pasioneaza istoria medievala, ci cea legata de secolele 17-19.

| MrSoapte explică (pentru CryChristiAN):

Si totusi...consideri ca, lucrurile facute de cei 2, au avut efecte benefice perioadei care a urmat?

| CryChristiAN a răspuns (pentru MrSoapte):

Da.Dupa cel de-al doilea razboi mondial, abia atunci incepe adevarata concurenta de crestere a puterii economice, politice, tehnice, militare si sociale.
Apar si noi modele de arme mai sofisticate, creste numarul soldatilor, iar stiinta a progresat foarte mult in mai multe domenii: al sanatatii etc.
TIn sa mentionez ca s-a creat si ONU pentru ajutorarea omenirii si mentinerea pacii la nivel global.