| anonim_4396 a întrebat:

Ce sa aleg? Facultatea de medicina sau cea de asisente?
Parca nu mi-as pierde viata invatand atat la medicina, iar cu cea de asistente parca nu ma multumesc. Care este parerea voastra?
Este ok meseria de asistenta? :*

10 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Daca nu esti dispusa sa te consacri studiului, n-re rost sa dai la medicina. Orienteaza-te spre alte facultati.

| AdelinaC a răspuns:

Pai fara suparare daca vrei sa faci ceva ca lumea trebuie sa inveti. Dupa parerea mea ambele sunt meserii nobile si folositoare.Eu tot medicina vreau sa urmez si am avut aceeasi dilema dar m-am gandit la faptul ca atunci cand esti medic poti ajuta mai mult un om(sau pe cei de la tine din familie) pe cand daca esti asistenta nu poti decat sa urmezi sfaturile medicului(adica nu poti face nici o injectie daca nu iti spune medicul sa faci). Am vazut unele scenarii la spital:pacientul se roaga de asistenta sa ii faca ceva pentru ca ii este rau, ea nu poate actiona cu nimic pana nu vine medicul, decat cu vorbe bune sa il calmeze.Pai eu cred ca daca as fi asistenta dintr-un astfel de scenariu nu as rezista sa planga un om langa mine iar eu sa nu ii pot face nimic pentru ca nu sunt medic.Asa ca mai bine sa fii medic si vei putea ingriji omul si medical si cu sfaturi, vorbe bune, incurajari(lucru pe care il faceai si ca asistenta)numai ca pacientu; va avea mai mare incredere in tine. Iar atunci cand va veni vremea sa salvezi viata unui pacient(in garda, la primiri urgente)vei simti o satisfactie mult mai mare atunci cand te implici ca medic si stii ce sa-i faci decat ca asistenta si doar sa asisti. Oricum chiar daca vei fi medic nimeni nu iit interzice sa faci si din treburile de asistenta daca tu chiar vrei sa faci asta.(adica sa stai la patul cuiva, sa ii faci vizite dese, etc)

| AnnaMariaaa a răspuns:

Eu ma gandesc ca, daca tot practici medicina sa mergi pana al capat stiu ca e de invatat o groaza, dar acum cu cativa ani in plus si eu tot la medicina vreau si am zis ca, daca tot ma duc in domeniu sa merg pana la capat.multa baftahappy

| schlau a răspuns:

Medicina, ajungi cineva

| anda_1885 a răspuns:

Cum ai spus si tu "cu cea de asistente parca nu ma multumesc". De ce sa alegi doar ata cand poti mai mult. Intradevar, tot timpul vei mai avea de invatat, dar cel mai mult vei invata in primii 10 ani, dupa care poti pleca in strainatate pe salarii foarte mari.
Eu tot spre medicina vreau sa ma indrept. Insa sa termin liceul, dar cu mi-a spus cineva, cand vrei o astfel de cariera, trebuie sa te hotarasti cu cel putin trei ani inainte.

| denismaria92 a răspuns:

Eu ti-as recomanda farmacia happy ca asistenta nu stiu. dar chiar merita la farmacie. ori la bucuresti, ori la craiova. La bucuresti dai la admitere bio si chimie, si la craiova doar chimie.

| beautifulkiss a răspuns:

Buna sa stii ca amandoua sunt grele. Dar cel mai important este ce iti place tie.La medicina este ma greu pentru ca daca tu vrei sa te faci medic o sa ai foarte multe de invatat, dar depinde si in ce domeniu.La asistente este mai usor, dar din nou depinde la ce fel de asistente te referi.Eu cred ca ce-a de asistenta este mai potrivita, dar eu mi-am dat doar cu parerea pentru ca nu este important ce spunem noi ci ceea ce doresti tu. Sper ca ti-am fost de ajutorbig grin

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai vei fi asistenta. Daca vei avea ocazia sa pleci peste hotare vei castiga bine. In Romania slabe sanse. Oricum e alegerea ta.

| PaulaPSM a răspuns:

Si meseria de asistenta este ok... dar eu zic ca daca tot vrei sa faci ceva calumea...mai bine te duci pe medicina. Nu se poate compara. Chiar daca faci mai multi ani la medicina dar stii ca macar dupa ce termini esti ceva in viata si dupa cate ai vazut sunt salarii mari ori aici [ slabe sanse] ori in strainatatebig grin

| IoanaCristina26 a răspuns:

Medicina dupa parerea mea e mult mai frumoasa.