| Anonimafarahaz2 a întrebat:

Ce sa aleg in clasa a 9a filologie sau economie? Ma descurc si la mate si la toate stiintele exacte si la uman. Care este mai bun pentru viitor? Evident dupa ce o sa termin liceul in ambele cazuri o sa fac facultate.

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Recomand economicul!
Ai sanse sa-ti gasesti intotdeauna de munca, cu un profil economic!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

La uman merg cei ce nu pot la matematică. Ce se învață la uman poți învăța și sigură. Așa că pentru un viitor mai bun alege calea unde concurența în viață e mai mică, la științele exacte.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aici intervine doar propria ta dorința

Eu am ales mate info fiindcă am dorit sa devin informatician ca sa imi dezvolt singur un joc asta era idea...

Fiecare cu ce isi dorește

Alege înțelept dar daca grești nu uita ca nu contează liceul facut... faci 1 luna de meditatii si merhi la ce facultate dorești in caz ca te răzgândești pana atunci

Bafta

| DanielPH a răspuns:

Cam depinde ce facultate ai in viziune. Desigur...iti vei schimba opinia pana in clasa a XII-a.
Eu am urmat un liceu tehnologic, pe industria alimentara. Adica practica si putin din fiecare materie. Am colegi si la medicina, si la ASE, UniTransilvania, eu cu alti colegi am mers spre inginerie, si sunt domenii total diferite de ceea ce am invatat la liceu.
Eu zic ca de tine tine daca inveti si ce inveti. Un liceu bun nu scoate doar diamante, iar cel prost doar oameni fara viitor. Am preferat sa am astia 12 ani mai usori, si acum sa dau ce pot. Este mai ok decat daca ma chinuiam 4 ani, uitam primii 3 ani si de aici la fel, ma chinuiam. Irelevant, nu? big grin
Alege ceea ce crezi ca-i mai bine pentru tine!

| Motoc_Alex_1999 a răspuns:

La un liceu cu profil economic poti lucra la banca, sa castigi foarte multi bani SI nu inveti zeci de caiete... cel putin la bac