| Larryy a întrebat:

Ce scriu in cererea de motivare a absentelor, daca am avut un deces in familie?

10 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Adevarul

| AFR81 a răspuns:

Scrii, pur si simplu, ca ai lipsit din motive personale sau din cauza unor probleme personale. Normal si de bun simt ar fi sa nu te intrebe nimeni nimic suplimentar si sa-ti motiveze absentele.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Motivul si copia Cerificatului de deces.

| CuriousStuff a răspuns:

"Catre directiunea scolii/liceului...
Subsemnatul... elev in clasa... rog motivarea absentelor din data... deoarece am avut un deces in familie.
Am atasat la cerere o copie a certificatului de deces.
Cu stima..."
Si pui si o copie dupa certificatul de deces.

| ALGator a răspuns (pentru CuriousStuff):

Cred ca ar trebui o copie si dupa certificatul de nastere al decedatului, altfel... :-)
Apoi o dovada de rudenie cu elevul impricinat, sustinuta de copii legalizate,

Glumesc. E România.

| ALGator a răspuns:

Dacă se poate, îmi spui cum te-ai gândit tu să scrii și de ce ai preferat totuși sa întrebi aici? Mersi!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Motive familiale. Nu e nevoie sa atasezi vreun act, poti scrie si probleme personale, ai dreptul la 3 zile / semestru.

| aCek1ng a răspuns:

Scri pur si simplu ca ai avut un deces in familie.

| ElenaMaria201403 a răspuns:

Poti sa scrii "din motive personale"

| BabyPandy a răspuns:

Ce ruda iti venea, anii si cauza, eu asa am facut si a fost ok.