| alina_6005 a întrebat:

Ce se intampla daca din intamplare, se pun in contact printr-un obiect metalic, doua puncte oarecare ale spiralei unui resou in timpul functionarii? funda si vot

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde de distanta dintre spirale:poti suprasolicita rezistenta deteriorind-o repede,poti provoca scurtcircuit,arzind sigurantele fuzibile,sau provocind un incendiu daca nu cedeaza sigurantele, mai grav, poti muri daca obiectul cu care pui in contact spirala nu are izolatie electrica fff buna.nu face asa ceva, e mai bine.