| anonim_4396 a întrebat:

Ce se intampla daca raman corijent in clasa a8a avand in vedere ca acum sunt module si nu semestre. am un 2 la chimie si de la începutul anului nu inteleg nimic din ce preda aia.

2 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"Ce se intampla daca raman corijent in clasa a8a"

dai corigența apoi te inscrii la etapa a doua de admitere
sau
nu dai corigența sau o pici - rămâi repetent

| manuemanoil a răspuns:

Daca ramani corijent in clasa a 8-a, ins
eamna ca nu ai obtinut nota necesara pentru a trece la anul urmator. Asta inseamna ca trebuie sa repeti materia/modulele la care ai luat nota sub media de trecere. Acest lucru poate fi dificil, dar este posibil sa reusesti sa te recuperezi cu ajutorul profesorilor si a colegilor.
Este important sa nu renunti si sa incepi sa iai masurile necesare pentru a-ti imbunatati situatia. Ar fi bine sa vorbesti cu profesorul tau de chimie pentru a obtine ajutor si indrumare pentru a intelege mai bine materia. De asemenea, ar fi util sa gasesti metode suplimentare de invatare, cum ar fi lucrul cu un tutor sau utilizarea de resurse de invatare alternative (cum ar fi programe sau aplicatii educaționale) pentru a-ti consolida cunostintele.
In plus, este important sa iti faci timp pentru a studia si sa nu lasi acest lucru pe ultimul moment. Si nu uita de importanta de a manca sanatos, odihna suficienta si a face exercitii fizice regulat. Toate acestea iti vor imbunatati capacitatea de concentrare si performanta scolara.