| anonim_4396 a întrebat:

Ce se întâmplă în cazul în care un absolvent de liceu nu se prezintă la competențele pentru Examenul de Bacalaureat?

Răspuns Câştigător
| Lioana a răspuns:

Nu se prezintă la BAC, nu il ia. Il dă in altă sesiune

| fane04 a răspuns (pentru Lioana):

Păi și dacă se prezintă în sesiunea de toamnă la probele scrise, nu și la competențe? Atunci, competențele se dau după probele scrise.

| Lioana a răspuns (pentru fane04):

Competentele nu au legătură cu BAC-ul. Sunt separat.

6 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Simplu: NU iei bacu'

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Simplu, dai în toamnă! Dacă tu dai de permis si nu te prezinți la examenul practic. Crezi ca ai luat permisul? Băi, voi aveți creierii conectați când puneți întrebările astea? Sau vreți ca ceilalți sa piardă timpul aiurea?

| andreierdna91 a răspuns:

Nu m-am informat anul asta (deci citeste metodologia pentru BAC ca sa te asiguri), dar din cate stiu eu se considera ca ai picat BAC-ul. Nu poti pica prin nota proasta(sau calificativ sau ce o fi ciudatenia aia) dar stiam ca poti pica pentru neprezentare.

| NicoG a răspuns:

Dacă NU te prezinţi la una dintre probele de la "competenţe" (sau cele scrise ), atunci se consideră că NU ai promovat examenul de Bacalaureat.

"Art.70
(3) Nu se calculeaza media generala de bacalaureat pentru candidatii care nu au promovat una sau mai multe probe, care nu s-au prezentat la toate probele sau care au fost eliminati de la o proba.
(4) Examenul de bacalaureat se considera promovat de catre absolventii de liceu care îndeplinesc, cumulativ, urmatoarele conditii:
a) au sustinut probele de evaluare a competentelor prevazute în prezenta
metodologie la art. 41, alin. (1), lit. A., B., C., D.
b) au sustinut toate probele scrise prevazute în prezenta metodologie la Art.41, alin. (1) lit. E. si au obtinut cel putin nota 5 la fiecare dintre acestea;
c) au obtinut cel putin media 6 la probele scrise precizate la alin. Art. 41, alin. (1) lit. E.
(5) Candidatul care, la una din probele de evaluare a competenţelor lingvistice şi digitale refuza sa raspunda sau sa rezolve subiectele propuse se considera ca nu a sustinut proba respectiva."