| numesiprenume0 a întrebat:

La ce ajuta competentele(probele orale) la bacalaureat? Vor aparea pe diploma de bacalaureat sau va fi una aparte? Ce se intampla daca in loc de calificativ o sa am linie?

Răspuns Câştigător
| anamariarot a răspuns:

După cum s-a spus, dacă nu te prezinți la probele orale, nu o să poți intra la cele scrise, însă nu este adevărat că o să primești diplome separate. Profesorii îți vor pune întrebări ajutătoare astfel încât să poți obține minimum calificativul mediu sau A1 la proba lingvistică. Eu am dat anul trecut BAC-ul, iar pe spatele diplomei apar prima dată calificativele obținute la competențe, apoi notele obținute la probele scrise.
Poți obține separat un certificat la proba lingvistică DOAR dacă iei B2 pe linie(înțelegerea textului audiat, înțelegerea textului citit, producerea de mesaje scrise, producerea de mesaje orale, interacțiune orală; acestea sunt „probele" de limbă străină și la fiecare vei obține un calificativ de la A1 la B2), certificat valabil doar un an.

| Satango a răspuns (pentru anamariarot):

Mulțumesc pentru clarificare, nu știam că nu se dă separat diplome. Eu anul acesta dau Bacalaureatul. Totuși țin să te corectez, respectivul certificat este valabil doi ani.

| anamariarot a răspuns (pentru Satango):

Scuzele mele pentru informația eronată. Mi s-a alterat memoria laughing. Succes la bacalaureat!

| Satango a răspuns (pentru anamariarot):

Mulțumesc frumos!

4 răspunsuri:
| Satango a răspuns:

Am să fiu directă. Dacă nu te prezinţi la probele orale nu intri la cele scrise. Nu contează dacă iei linie atâta timp cât îţi faci prezenţa. Însă e aproape imposibil să iei linie, primeşti asta în caz că nu scrii/zici nimic. Vor fi diplome diferite. Competenţele astea nu te prea ajută la nimic, nici la facultate. Deoarece la facultate oricum dai alte examene la nivelul cerut de ei. Dorinţa de a avea calificative bune ţine mai mult de orgoliu... trebuie să-ţi demonstrezi ţie că poţi. În plus, e uşor.