| Gherasim_Petru_1998 a întrebat:

Ce se învață la chimie în clasa a 7-a?
Luni încep școala și aș vrea să aflu informații despre noua materie
Mulțumesc!
Succes luni!

Răspuns Câştigător
| Doarunaltutilizator a răspuns:

Stai linistit,nu o sa fie asa greu,o sa inveti despre ioni,formarea ionilor,despre substante, acizi si baze si tabelul periodic.
Oricum, o sa te treaca la toate materiile indiferent, daca inveti si tu cate ceva, chimia in a saptea e usoara.

3 răspunsuri:
| Anonima6789777 a răspuns:

Hei. Si eu trec in clasa a 7 a si sunt foarte entuziasmata de noua materie. Am auzit ca ne trebuie un tabel periodic cu elemente chimice. Eu l-am cumparat dar se alfa si la sfarsitul manualului. l-am prins deja a invata laughing

| iPaladinus a răspuns:

Nu-ți fă griji, am trecut în clasa a 8-a și nu e grea materia chimie într-a 7-a. Majoritatea primului semestru e doar teorie. Înveți definiții, faci experiențe și multe altele. Și prin semestrul 2 începi să înveți și practică. Nu e greu, dar asta depinde și de profesor și modul în care predă. Îți urez multă baftă în noul an școlar.

| StefanTS a răspuns:

Vei invata formule chimice de imprumut al electronilor, dar ce mai mult trebuie sa stii toate elementele din tabelul periodoc pentru a stii grupa si perioada.