| UninspiredName a întrebat:

Ce se poate da la oral la examenul de limba engleza? Am auzit ca ceva de genul.: iti da o imagine si iti pune intrebari despre imaginea respectiva...

Răspuns Câştigător
| Sonnia a răspuns:

Eu astazi l-am dat. Eram speriata pentru proba orala, insa a fost usor. Am avut de ales intre mai multe bilete, fiecare cu un subiect distinct: un text si 4 intrebari. Textul meu era despre jazz, ceva ce mi-a placut la culme. Intrebarile se refereau doar la text, nu aveau un sens general. In rest, trebuie sa citesti in fata profesorilor textul... Sa ai intonatie, pronuntie buna, dictie si... ce sa zic?! Succes!

2 răspunsuri:
| iuli a răspuns:

Am gasit pe net ca iti da un text(de vreo 10 randuri) pe baza caruia iti pune 3 intrebari(unele iti cer sa spui care sunt peronajele sau despre ce se vorbeste; a treia e putin mai complexa, dar nu foarte complicata). Profesoara noastra ne-a dat un fel de simulare si ne-a dat un subiect despre care sa vorbim(emisiunea preferata, prietenul cel mai bun, tipul de filme pe care il preferi etc.).

Mult succes la examen!

| rossi46 a răspuns:

Daca stii limba engleza, ultimul lucru care ar trebui sa te intereseze este ce subiecte se dau la oral. Pe profesori nu ii intereseaza sa le explici subiectul precum Einstein, ei vor doar sa vada ca poti sa porti o conversatie in limba engleza. Spre exemplu, acum 7 ani cand am dat eu bacul am avut ca subiect "Ce ai face daca ai ajunge pe Soare?". Evident, puteam sa-i spun ca as muri cu mult inainte de a pune piciorul pe Soare insa nu asta era ideea. Am inceput sa bat campii cum ca as construi o casa, apoi drum, mi-as intemeia o familie apoi mi-as lua o slujba... aberatii care mi-au adus nota 10. Nu conteaza ce subiect iti pica, important e sa porti o conversatie cat mai cursiva. Daca nu stii engleza, poate sa te intrebe cum o cheama pe mama ta si sa pici examenul. Multa bafta!