| G a întrebat:

Ce se studiaza intr-a 9a la informatica si franceza/germana? Unii au facut info in gimnaziu, altii n-au facut, unii au facut franceza, altii germana, si n-am nici o idee.

Răspuns Câştigător
| dany09 a răspuns:

Buna! In ceea ce priveste informatica...trebuie sa stii ca nu are legatura cu lucrul la calculator, ci este despre algoritmi de rezolvare a problemelor si structuri fundamentale ale programarii. De asemenea vei face probleme ajutandu-te de variabile si operatori in pseudocod (limbaj specific) si multe alte alte lucruri pe care le vei afla la timpul potrivit. Altfel spus - nu ai de ce sa te sperii pentru ca elevii care au facut informatica in gimnaziu sunt rari.
"Informatica" pe care ai facut-o in gimnaziu este de fapt T. I. C. (Tehnologia informatiei si a comunicatiilor) care este o alta materie de sine statatoare din cadrul liceului, aceasta din urma presupunand lucrul cu calculatorul.
Cat despre cea de-a doua limba straina pe care o vei studia, iti pot spune ca vei avea de ales intre limba germana si limba franceza sau alte limbi pe care le pune la dispozitie liceul pentru care ai optat. Cand te vei inscrie vei fi intrebat(a) ce limba vrei sa studiezi asa ca nu-ti face probleme. Sper ca raspunsul meu te-a ajutat si mult succes in clasa a 9-a! happy
Fundita?

1 răspuns:
| εїз a răspuns:

Păi, depinde la ce liceu intri tu, nu toată lumea face germana sau franceza, dar de exemplu la liceul Ion Creangă, se face si franceza, ca bilingv am impresia.