| DarkShina5566 a întrebat:

Ce se studiaza la literatura in clasa a 12 a? Spuneti-mi din propria experienta.

Răspuns Câştigător
| RandomGirl a răspuns:

Aici sunt toate operele care se dau la BAC http://mariana-badea.ro/? p=345
Intr-a 12-a se invata :
6. Prelungiri ale romantismului şi clasicismului – O. Goga sau G.Coşbuc (o singură poezie la alegere)
7. Simbolismul – *George Bacovia (o poezie, preferabil „Plumb"), dar s-a studiat si intr-a 11-a.
8. *Eugen Lovinescu – modernismul românesc
13 – 15. Modernismul:
- *Tudor Arghezi (o poezie la alegere)
- *Lucian Blaga (o poezie la alegere)
- *Ion Barbu (o poezie la alegere)
16. Tradiţionalismul – Vasile Voiculescu sau Ion Pillat (o singură poezie la alegere)
17. Romanul postbelic – *Marin Preda („Moromeţii" sau „Cel mai iubit dintre pământeni" + caracterizarea unui personaj la alegere)
18. Neomodernismul – *Nichita Stănescu (o poezie la alegere)
19 Postmodernismul – Mircea Cărtărescu (o poezie la alegere)
20. Drama postbelică – *Marin Sorescu („Iona" + caracterizarea personajului)

1 răspuns:
| oOoBrBoOo a răspuns:

Iati meditati ma ca asa am facut si eu si am trecutlaughing))