| anonim_4396 a întrebat:

Ce stiti de unul din cei mai mari patrioti romani, maresalul Ion Antonescu, si din ce surse? Va rog sa va argumentati parerile folosindu-va de temeiuri reale, nu din auzite.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Antonescu, a fost singurul om care a indraznit sa bata cu pumnul in masa, in fata lui Hitler, cand nu era de acord cu acesta (in anii 40 Romania era al doilea producator de petrol din lume). Stiu de la profesorul meu de Istorie, care l-a studiat pe Antonescu in mod special.
De asemenea, cat timp la conducerea Romaniei a fost Antonescu, tara noastra a fost luata in serios, in lume.

3 răspunsuri:
cami
| cami a răspuns:

Ion Victor Antonescu (n. 2 iunie 1882, Piteşti — d. 1 iunie 1946, închisoarea Jilava) a fost un militar şi politician român, şeful secţiei operaţii a Marelui Cartier General al Armatei în primul război mondial, ataşat militar la Londra şi Paris, comandant al Şcolii Superioare de Război, şef al Marelui Stat Major şi ministru de război, din 4 septembrie 1940 până în 23 august 1944 a fost prim ministru al României şi «Conducătorul Statului». Antonescu a decis intrarea României în cel de al doilea război mondial („Sfântul război pentru reîntregirea teritorială"), de partea puterilor Axei, pe baza promisiunilor lui Hitler că teritoriile româneşti cedate în 1940, sub presiunile Germaniei, în urma Pactului Ribbentrop-Molotov, vor fi retrocedate. După război a fost judecat la Bucureşti de Tribunalul Poporului. La data de 17 mai 1946, Ion Antonescu a fost găsit vinovat de crime de război şi condamnat la moarte. A fost executat la închisoarea Jilava la 1 iunie 1946.
http://ro.wikipedia.org/wiki/Ion_Antonescu
sursa Wikipedia (are acolo atasata si o poza)

cristian
| cristian a răspuns:

Sunt unii care nu-l considera patriot intrucat Romania a pierdut razboiul si a platit daune la rusi.
Antonescu a plecat la lupta cu intentia clara de a castiga dar cum socoteala nu se potriveste el a fost gasit tap ispasitor.

| mickeye a răspuns:

Eu am auzit că a omorât câțiva țigani. Dacă ar fi reușit să-i ucidă pe toți, ar fi fost un erou.Dar și așa e.