| Mihai_Vlad_1998 a întrebat:

Ce stiti despre Facultatea De Medicina Veterinara din Iasi/Cum se numeste? Si este buna.Cu ce se intra pe baza de dosar sau media de la bac.

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Se numeste
Universitatea de Ştiinţe Agricole şi Medicină Veterinară "Ion Ionescu de la Brad"
si gasesti aici toate informatiile
http://www.uaiasi.ro/

Si pe baza de dosar sau media de la bac e acelasi lucru.

Si da se intra pe baza de dosar nu se da examen

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Denumire = Universitatea de Ştiinţe Agricole şi Medicină Veterinară "Ion Ionescu de la Brad".

"Condiţii de admitere

Admiterea candidaţilor în învăţământul superior la toate domeniile, se face fără probe de examen, criteriile de departajare, dupa notele de la Bacalaureat, fiind următoarele:

1. Nota de la proba scrisă de Limba şi literatura română (N1): 50%
2. Nota de la o altă probă scrisă, la alegere (N2): 50%

Candidaţii din lista finală, situaţi sub "linia de admitere", pot fi înscrişi pe baza de cerere, în limita locurilor aprobate de Senat, ca studenţi în regim cu taxă.

Candidaţii la admitere în învăţământul universitar de licenţă sunt absolvenţi de liceu cu diplomă de bacalaureat (sau echivalentă cu aceasta), cetăţeni ai României şi absolvenţi ai instituţiilor din Spaţiul European al Învăţământului Superior sau din Federaţia Statelor Elveţiene." - vezi linkul oficial :
http://www.uaiasi.ro/......icenta.php

Deci, NU se dă examen şi se intră pe baza mediei de BAC = concurs de dosare :)

Toate cele bune.