| Mwhahahaa a întrebat:

Ce stiti despre sotii care au vrut sa uneasca Republica Moldova cu Romania, si pe la Urziceni au fost ucisi de comunisti? Chiar sunt curioasa sa citesc povestea lor.sau macar ce s-a intamplat pe atuncithinking

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

E vorba despre Ion si Doina Aldea Teodorovici. Ei erau doi cantareti, compozitori si poeti care isi doreau foarte mult unirea Republicii Moldova cu Romania si luptau prin cantecul lor pentru acest ideal. Nu au fost omorati de comunisti, au avut un accident de masina, explicat de faptul ca soferul lor era extrem de obosit si a condus noaptea neatent. Au existat niste voci, bolnave de teorie conspiratiei, care au acuzat faptul ca ar fi fost omorati, dar oamenii seriosi, chiar prieteni de-ai lor si luptatori anticomunisti din Moldova, au acceptat faptul ca a fost doar un accident stupid.

| anad a răspuns:

Cred ca vrei sa afli despre Ion si Doina Aldea Teodorovici.Iti dau un link despre moartea lor dar pe google si pe youtube gasesti tot ce te intereseaza. http://www.miscarea.net/1-doina-ion-aldea-teodorovici.htm si un link cu omagiul pe cere il aduc lui Eminescu http://www.youtube.com/watch?v=yikbbUJrx_0

| Arthur a răspuns:

A fost un accident cam cum a fost si cel al printesei Diana. Cine a studiat si alte date in afara celor oficiale au gasit destule inadvertente, lucruri facute de mantuiala in ancheta, si un lucru straniu numai ei au murit atunci din masina. Eu personal nu pot sa nu ma gandesc la o mana criminala. In acea seara Doina a avut o presimtire si in afara de asta nici nu era programat sa plece in acea calatorie. S-a insistat foarte mult de catre colegul lui Ion si a fost luata aproape pe sus in acea calatorie. Orice serviciu secret poate face ca o crima sa para un banal accident. Daca doresti mai multe amanunte le poti gasi in colectia mai multor ziare.

| Leea1234 a răspuns:

Eu stiam ca a fost un accident!