| AvalohAlyn a întrebat:

Ce sunt probele orale de la Bacalaureat? Adica in ce consta? Ce trebuie sa stii? Si la ce materii exista si probe orale?

Răspuns Câştigător
| iulianr a răspuns:

Probe orale dai la romana si la engleza/franceza. La romana ti se da un text si trebuie sa raspunzi la cateva intrebari simple (de exemplu: Cine este emitatorul textului?, Care este mesajul?, Ce tip de text este?, etc.) si o cerinta in care sa iti spui opinia despre un anumit lucru, cu referire la text. La limba straina (engleza/franceza) tragi un bilet cu 3 cerinte si trebuie sa-ti spui parerea despre anumite subiecte, sa descrii un lucru, o persoana, sa comentezi un citat, etc. (depinde ce nimeresti) De asemenea, se dau si probe scrise la limba straina. O parte e audio (asculti o conversatie, descriere, etc.) si trebuie sa raspunzi la cateva intrebari, iar o parte consta in raspunderea la niste intrebari pe baza unui text si realizarea unei compuneri/scrisori.
Am vazut ca ai spus in comentariu si de informatica. Acolo se dau competente digitale, dar e foarte usor...dai din Microsoft Office si cateva cerinte simple sa vada ca stii niste notiuni de baza si stii sa utilizezi internetul. Daca esti la mate-info ai posibilitatea sa alegi sa dai si un atestat in informatica.

5 răspunsuri:
| gingergirl1 a răspuns:

La romana, nimic horror, se da un text si pe baza textului respectiv, niste intrebari. Se puncteaza, coerenta, felul in care citesti si felul in care te exprimi. La engleza, nu stiu foarte exact, dar sunt mai multe " probe ". Scris, tradus si vorbit laughing Ma rog...si competentele digitale. Ce tin de informaticawinking

| Bucuresti_Rutare_1994 a răspuns:

Salut!
Se dau probe orale la romana. La aceasta proba vei primi 2-3 intrebari si nu este un "examen important" deoarece nu poti pica la el. se dau doar calificative. bafta!

| AvalohAlyn explică (pentru Bucuresti_Rutare_1994):

Si am mai auzit ca mai sunt parca si pe calculator si la limbi straine? E adevarat?

| Bucuresti_Rutare_1994 a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Depinde ce profil ai fost la liceu. Se dau competente digitale si daca esti intensiv Franceza - Engleza vei da la ce intensiv erai.

| Pangarus a răspuns:

Probele orale se dau la romana si engleza. La ele o sa primesti calificative, dar nu afecteaza cu nimic media finala.
La romana o sa ai un text de maxim jumatete de pagina A4, il citesti cu voce tare si ai de raspuns la 2 puncte(1 a) b) c) si 2)
La engleza ai 4 probe parca.