| Kidnapper a întrebat:

Ce tip de matematica(m1, m2,m3 etc.) se face la turism si alimentatie? Dar la electronica sau electronica si automatizari

2 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

La toate specializarile din filiera tehnologica(profil tehnic, profil servicii, profil resurse), inclusiv specializarile enumerate de tine, se studiaza matematica de nivel M2( numarul de ore/saptamana=3 ore). Pentru toate specializarile din filiera tehnologica, matematica este una din cele 3 probe scrise ale examenului de bacalaureat.

p.s. Matematica M3 (numar de ore/sapt. pentru clasele 9si10=2 ore, pentru clasele 11 si 12=1 ora/sapt.) este specifica specializarii invatator-educator din cadrul filierei vocationale si profilul pedagogic. Si pentru acest profil, matematica se constituie intr-una din probele scrise ale examenului de bacalaureat!

| anamariarot a răspuns (pentru alessia5158):

Nu cred ca e tocmai asa. Eu am facut matematica M2 si am avut 4 ore pe saptamana, profil stiinte ale naturii.
Din cate stiu eu, M1 e pentru mate-info, M2 pentru stiinte ale naturii si M3 pentru filiera tehnologica thinking

| ncristian7805 a răspuns:

Noi pe acest profil am facut (liceul meu) pana acum m2, nu stiu daca o sa facem si m3! sper ca te-am ajutat!