| anonomam a întrebat:

Ce trebuie sa stiu pentru Similarea Nationala la Limba si Literatura Romana?
Ma refer la literatura.

Răspuns Câştigător
| AndreeaCristina1992 a răspuns:

Oo vai, acum 1 an am trecut si eu prin asta si a fost absolut un haos in ultimile saptamani in capul meu.Pai, in primul rand iti spun din propria experienta, daca nu retii repede invata din timp lectiile si incearca sa fii la zi cu toata pentru ca o sa fie un dezastru de stres sa le inveti pe toate in ultimile saptamani.La simulare sa nu te descurajezi daca o sa iei nota mica pentru ca majoritatea iau.
***Subiectul I**
1.Sinonime/antonime
2.Diftongi/triftongi/hiat
3.Sunete/litere
4.Explica/recunoaste figuri de stil sau titlul(text liric)
5.Ce fel de rima este un poezie? Cate versuri si cate strofe? Ce fel de ritm?
6.Mod de expunere (text epic)
7.Aici depinde de programa pentru ca este compunere aici cumprinde TEXT EPIC-Opera epica, nuvela, schita, basm, fabula.
TEXT LIRIC- Opera lirica.
Sfat: Uita-te pe internet la cele mai frumoase compuneri si preia idei, profesorii sunt foarte impresionati.Ia sinonime, cum ar fi la frumos spune idilic.O sa te ajute foarte frumos cuvintele scoase din tipar.Scrie cat mai corect posibil!
**La subiectu al II lea**
Primele exercitii sunt de intelegerea a textului.Fii atent la ce iti cere pentru ca sunt facute sa te induca in eroare. Apoi o sa-ti ceara un exercitiu in care sa vezi titlul textului si autorul. Titlul este cel care este facut cu litere italice (litere inclinate)!
Iar la urmatoarele exercitii ar trebui sa stii:
1. Functii sintactice, cazurile, timpurile verbelor, numarul si genul adjectivelor, numeral cardinal/ordinal.
Iar la ultimul ex se dau subordonatele.
Apoi este compunerea imaginativa.

1 răspuns: