| xSega a întrebat:

Cei care ați învățat o limba straina, in cat timp ați ajuns sa o învățați?

Răspuns Câştigător
| Ionut58282856 a răspuns:

Depinde. Eu bag reguli de propuntie si aici depinde ce intelegi prin invatat ca nici in romana nu le stiu pe toate. Dar daca te bagi prima data cu regulile de propuntie iar dupa incepi cu "eu, tu etc" si te duci cu verbe, adjective, conjunctii, articole, substantive din anumite locuri in 5 Luni cu cateva lectii pe zi sau chiar una cred ca esti capabil sa te descurci. Depinde si de limba. De exemplu pe japoneza trebuie sa stii ceva kanji ca sa citesti (semne japoneze) dar nu mai stiu cate mai exact. Cica din memoria mea vreo 2.000-3.000 ca sa poti citi un ziar. Daca vrei ceva care vine din latina cred ca e mai simplu iar daca engleza habar nu am. Vreo 5 dureaza. Depinde de tine cat de perseverent estii sau preseverenta esti. Depinde. E decat o secunda iar tu daca nu te apuci cu gandul ca dureaza mult e gresit oentru ca in timp se aduna. Faptul ca esti prost nu e o scuza, toti suntem prosti.

4 răspunsuri:
supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Ani laughing. Dar nu contează asta, contează ce limbă vrei tu să înveți și cum ai de gând s-o înveți.

| chuckmanson a răspuns:

Depinde de limbă.

| SEMIHA a răspuns:

Depinde. Dacă îți place și ai voință, înveți foarte repede și ușor. Dar dacă înveți de gura cuiva sau nu te atrage deloc limba respectivă, foarte greu o să meargă.

| Kepler a răspuns:

Am invatat franceza in vreo 4-5 luni, dar asta dupa ce m-am mutat in Franta deci presupun ca este mai usor asa. happy