| iulyan16a a întrebat:

Cer si eu o parere daca este normal legat de scoala!
Sunt la invățământ liceal orele sunt de la 8:00-14:00, persoanele care fac naveta au dreptu scolii de a pleca la ora 13:30. In momentul acela profesoru era ocupat cu telefonul m-ai multi colegi din clasa cu mine am decis sa plecam de la ora, o data cu navetistii. Profesoru nu cred ca a observat faptul ca noi am iesit pe usa o data cu navetistii. Ajung acasa si observ ca am primit absenta pe catalogu online, dau cateva mesaje colegilor care au plecat o data cu mine intreband daca ei au primit absenta iar acestia imi spun ca nu si chiar mi-au aratat. Specific ca acest profesor are ceva mai aparte cu mine, fiind si din acelasi cartier cu el. Ce pot face in sensu asta pe partea legala? Faptu ca ma discrimineaza? Nu este vorba de o absenta dar ma deranjeaza nesimtirea asta si nu este la prima abatere.

9 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ți a pus absența pe cea mai legală cale posibilă. Ce ai vrea sa faci? Nu mai chiuli data viitoare.

| johnnny123 a răspuns:

"Ce pot face in sensu asta pe partea legala? Faptu ca ma discrimineaza?"

Ce anume vrei să faci "pe partea legală"?
De când este ilegal ca un profesor să-ți pună absență la o oră de la care ai fugit?

Tu știi măcar ce înseamnă cuvântul "discriminare"?

| iulyan16a explică (pentru johnnny123):

Ti-se pare normal sa puna absente doar la cine vrea? Si sa faca favorizari?

| iulyan16a explică (pentru johnnny123):

De acord cu asta, ca am plecat de la ora si este normal sa iau absenta, dar problema este ca am luat doar eu absenta iar restul nu ce pot sa inteleg din asta? ca are ceva cu bine

| johnnny123 a răspuns (pentru iulyan16a):

Răspunderea este personală, nu colectivă.

Dacă depășești limita de viteză și te oprește poliția, nu poți să contești amenda pe motiv că "și alții depășeau viteza și pe ăia nu i-ați amendat"

Evident că normal ar fi să fie sancționați toți, dar asta nu schimbă cu nimic faptul că în cazul tău sancțiunea a fost justificată.

| Hyperion7 a răspuns (pentru iulyan16a):

Bro,uite care e treaba,ca sa nu faci o atmosfera tensionata între tine și prof,vorbești cu dirigintele,îți motivează absentul și ai rezolvat.
Nu știu cum funcționează exact absențele in catalogul online,dar sunt sigur că se poate motiva și ai încheiat.
Legal nu ai ce-i face,din moment ce are ceva cu tine,sigur faci și tu ceva la ora lui,asta-i clar.
Btw,o să mai dai de astfel de oameni, unii o să te arda la salariu, alții te pot da și afara dintr-o locuință (chirie etc)
Așa că mergi pe zicala "capul tăiat, sabia nu-l taie " și ai încheiat!
Cel mai deștept cedează și, ce rost are sa îți faci o reputație proasta și să te taxeze restul liceului?*Sunt și astfel de profi*
Bafta!

| Motisor a răspuns (pentru iulyan16a):

Eu foarte normal ca cineva cu autoritate și putere să facă cum vrea și la cine vrea. El e profesorul nu tu. Legea îi permite să îți pună absență dacă chiulești, dacă el vrea să îi ierte pe ceilalți și să te pedepsească doar pe tine asta este alegerea lui, e dreptul lui să facă așa, pentru că el are autoritate. Dacă îți punea absență pe nedrept și la ceilalți care au chiulit nu le-a pus atunci era altă poveste.

| mODIN a răspuns:

"Eu cu mai multi prieteni am furat dintr-un supermarket. Politia doar pe mine m-a prins. Pot da in judecata sectia ca m-au arestat doar pe mine? Pentru discriminare"

| mmariaendah a răspuns:

M_m_a_r_i_a_e_n_d_a_h_at_g_m_a_i_l_dot_c_o_m

Draga mea, salutări de la mmariaendah, ce mai faci? Vă rog, aș dori să mă contactați cu e-mailul meu (mmariaendah@gmail.com) Sunt interesat să vă cunosc mai multe, De asemenea, am ceva foarte important să vă dezvălui, este un prevestire în mintea mea, dar am găsit că este să mă exprim cu greu aici, așa că vă rog să mă contactați cu e-mailul meu, astfel încât să vă pot trimite pozele mele și să vă spun mai multe despre mine. Mulțumesc ID-ul meu de e-mail (mmariaendah@gmail.com)