| leydiiix a întrebat:

Chineza si coreeana sunt cam la fel?

Răspuns Câştigător
| CanutaOmsucit a răspuns:

Vad ca cineva face abuz de inteligenta :))
Nu au cum sa fie la fel, chineza se vorbeste in mai multe dialecte dar cel mai bine ar fi sa citesti aici
http://ro.wikipedia.org/wiki/Limba_chinez%C4%83
http://ro.wikipedia.org/wiki/Limba_coreean%C4%83
cele doua limbi nu se aseamana decat foarte putin in fonetica, sper ca ti-am fost de folos

5 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Au cateva cuvinte care se aseamana cat de cat asa cum suntem noi cu limba din provenienta latina aia o au pe a lor care o fi... cea din chinezarie.

| Alex4LighT a răspuns:

Pronuntarea poate semana insa stiu ca literele nu sunt identice.Literele chinezilor sunt mai mari iar ale coreenilor mai "inghesuite" sa zic asa...

| totElodia a răspuns:

Rusa si engleza sunt cam la fel?

| adrew a răspuns (pentru totElodia):

Nu deloc, unica asemanare e ca ambele se invata usor

| totElodia a răspuns (pentru adrew):

Asta era o intrebare retorica, ironicá chiar.

Întrebări recente